Reklama

Ładowanie...

Abp Wielgus: nagroda czy rehabilitacja?

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Gdy dwa lata temu Towarzystwo Naukowe KUL uznało, że swoją nagrodę "za osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego" przyzna ówczesnemu biskupowi płockiemu i zarazem historykowi średniowiecza Stanisławowi Wielgusowi, nie było w tej decyzji nic niezwykłego.
P

Potem jednak biskup Wielgus otrzymał nominację na arcybiskupa Warszawy i wybuchło to, co do historii przeszło jako "sprawa Wielgusa": mało brakowało, a ordynariuszem jednej z najważniejszych diecezji zostałby duchowny, który w czasach PRL zobowiązał się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Towarzystwo Naukowe KUL odłożyło wtedy wręczenie nagrody (jak tłumaczył jego prezes - "ze względu na emocje, jakie powstały wokół Księdza Arcybiskupa").

Nagrodę wręczono w ubiegłym tygodniu. I być może nie byłoby w tym nic niezwykłego - w Polsce są setki rozmaitych nagród i wyróżnień - gdyby nie oprawa, w jakiej uroczystość się odbyła i nie słowa laudacji, które padły. A mowa była w niej o tym, że nagrodzony "jest intelektualistą mającym olbrzymi autorytet moralny". Podkreślano też jego patriotyzm, wierność Ewangelii, wierność prawdzie oraz wkład w walkę ze złem i z ...

1333

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]