Abp WACŁAW DEPO

61 lat, metropolita częstochowski

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Waldemar Kompała / AG
Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Waldemar Kompała / AG

1. Co miał do powiedzenia wiernym w czasie ostatniej Wielkanocy?

Wzywał do „pielęgnowania jedności i wew­nętrznej wolności” – także z tymi, którzy odeszli z Kościoła. Tylko chrześcijaństwo daje „radość życia wiecznego”. „I tą radością dzielmy się i zapraszajmy tych, którzy są na obrzeżach Kościoła, którzy może od Kościoła odeszli, bo będą ludźmi beznadziejnymi”.

2. Czy i jak mówi o kryzysie rodziny?

Rolą Kościoła jest ostrzeganie przed „seksualizacją” dzieci. „Prawda Boża” o rodzinie jest „ponad kaprysami poszczególnych małżeństw i ponad decyzjami organizmów społecznych i rządowych”.

3. Czy brał udział w dyskusji o gender?

Używa tych samych sformułowań co większość biskupów: to ideologia, która „próbuje odmienić naturę człowieka”, „przeciwna nie tylko człowiekowi, ale samemu Bogu”. „Obie płcie, żeńska i męska, są uszanowane przez Boga”.

4. Jaki jest jego stosunek do Radia Maryja?

Bierze udział w uroczystościach Radia. Powstanie „nowych katolickich mediów” potrzebne było „w okresie odejścia od systemu negującego wolność słowa i obrazu” – mówił na Mszy dziękczynnej za miejsce dla TV Trwam na multipleksie.

5. Co mówi o patriotyzmie i obowiązkach obywatelskich?

Naszemu krajowi zagrażają rozmaite prądy ideologiczne i kulturowe. „Konieczny jest wspólnototwórczy, solidarnościowy zew dla przyszłości Polski po 32 latach od wprowadzenia stanu wojennego, który przetrącił kręgosłup narodu”.

6. Świat – to zagrożenie czy źródło inspiracji?

Świat to zagrożenie. „Dzisiaj świat wydaje się wyznawać nową religię globalnego ocieplenia i zagrożenia dwutlenkiem węgla”, mówił przed rokiem, cytując anonimowego eksperta, wg którego walka z globalnym ociepleniem wymaga eliminacji 300 tys. ludzi dziennie, „którzy wydychają dwutlenek węgla”.

7. Czy mówi o przyszłości?

Zadania dla katolików wyłożył na spotkaniu w Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy (2012 r.). To spojrzenie na Kościół „oczyma Chrystusa, który nas powołał”; uczynienie z Kościoła coraz dojrzalszej wspólnoty (zgodnie z zaleceniami Soboru Watykańskiego II) – oraz modlitwa.


* Analiza za pomocą narzędzia textalyser.net na podstawie wyboru homilii z lat 2012–2013, głoszonych z okazji świąt i uroczystości, dostępnego w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Im większe słowo, tym częściej pojawiało się w próbie. Wielkość próby: 11,7 tys. zn.; opr. Michał Kuźmiński, Błażej Strzelczyk.
Cytaty pochodzą z homilii oraz wypowiedzi dla mediów z lat 2012-2014. Wybór: Anna Goc, Marcin Żyła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014