Kard. KAZIMIERZ NYCZ

64 lata, metropolita warszawski

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Leszek Szymański / PAP
Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Leszek Szymański / PAP

1. Co miał do powiedzenia wiernym w czasie ostatniej Wielkanocy?

Podczas mszy rezurekcyjnej mówił o Kościele „ubogim dla ubogich”. Apelował do wiernych, aby byli „stróżami centrum stworzenia” – człowieka i jego godności. Z niepokojem wspominał o eutanazji, mówił też o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny.

2. Czy i jak mówi o kryzysie rodziny?

Sytuacja społeczna lepsza, niż mówią to politycy. Chwali np. wydłużenie urlopów dla rodziców. Mówi: „Demografia to dziś najważniejszy problem”, a „Kościół zawsze będzie zabierał w tej sprawie głos”.

3. Czy brał udział w dyskusji o gender?

Rozpoczynając dyskusję „Gender – nadzieja czy spustoszenie?” uznał, że u jej podstaw tkwi „fałszywa wizja człowieka”. Odpowiedzią na problemy współczesnego człowieka powinna być dobra antropologia – powtarza za Janem Pawłem II.

4. Jaki jest jego stosunek do Radia Maryja?

„RM nie słucham wcale”, mówił. Wspierał starania TV Trwam o miejsce na multipleksie, ale gdy podczas spotkania Rodziny RM mówił o zasługach redemptorystów, o o. Rydzyku nie wspomniał.

5. Co mówi o patriotyzmie i obowiązkach obywatelskich?

1. niedzielę czerwca ustanowił w archidiecezji warszawskiej Dniem Dziękczynienia. Za pielgrzymki papieskie, ale i za wybory 4 czerwca 1989 r. „[To] także data uczenia się wspólnego dziękowania” – tłumaczył niedawno.

6. Świat – to zagrożenie czy źródło inspiracji?

W jego wypowiedziach w sąsiedztwie „świata” najczęściej pojawia się słowo „wyjście”. Wprowadził w Polsce papieski pomysł „Dziedzińca Dialogu”: spotkań Kościoła ze środowiskami nauki i kultury. Jako jeden z nielicznych hierarchów nie używa określenia „cywilizacja śmierci”.

7. Czy mówi o przyszłości?

Marzenia na ten rok: dobre wykorzystanie czasu do kanonizacji Jana Pawła II (obawia się, „by nie zbagatelizować przygotowań do tego wydarzenia”) i ewangelizacja, „która się zaczyna od każdego z nas, a następnie jest wychodzeniem do tych wszystkich, którzy się pogubili”.


* Analiza za pomocą narzędzia textalyser.net na podstawie wyboru homilii z lat 2012–2013, głoszonych z okazji świąt i uroczystości, dostępnego w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Im większe słowo, tym częściej pojawiało się w próbie. Wielkość próby: 12,4 tys. zn.; opr. Michał Kuźmiński, Błażej Strzelczyk.
Cytaty pochodzą z homilii oraz wypowiedzi dla mediów z lat 2012-2014. Wybór: Anna Goc, Marcin Żyła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014