Abp STANISŁAW GĄDECKI

65 lat, metropolita poznański, zastępca przewodniczącego KEP od 2004 r.

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Stanisław Kowalczuk / EN
Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Stanisław Kowalczuk / EN

1. Co miał do powiedzenia wiernym w czasie ostatniej Wielkanocy?

„Wiara w zmartwychwstanie jest najistotniejszą sprawą dla naszego życia, ponieważ ona nadaje naszemu życiu ostateczny kierunek. Bez tej zmiany jesteśmy podobni do kapitana żaglowca, który wprawdzie umie żeglować, ale zapomniał, dokąd płynie”.

2. Czy i jak mówi o kryzysie rodziny?

Niepokoi go, że są parafie, gdzie połowa dzieci jest ze związków pozamałżeńskich. Apelował, by wzmacniać małżeństwa „walcząc z popularnym mniemaniem, że przyjemność jest głównym celem życia”.

3. Czy brał udział w dyskusji o gender?

 „Podstawowym założeniem genderyzmu jest odrzucenie terminu męskości i kobiecości (...). W ten sposób człowiek zaczyna służyć zwierzęciu w sobie, projekt ubóstwienia staje się w rzeczywistości projektem zezwierzęcenia człowieka”.

4. Jaki jest jego stosunek do Radia Maryja?

Biskup, który o mediach o. Rydzyka mówi najmniej i jeden z najbardziej od nich niezależnych. Radio transmituje czasem jego Msze, ale próżno by szukać jego wypowiedzi o tej rozgłośni.

5. Co mówi o patriotyzmie i obowiązkach obywatelskich?

 „Wolność to sprawa dużo ważniejsza niż zwykła zmiana rządu czy poprawa warunków ekonomicznych”. Bez wolności osobistej niemożliwa jest wolność w porządku społecznym: „demokracja to przedsięwzięcie także duchowe”.

6. Świat – to zagrożenie czy źródło inspiracji?

Jego zdaniem nigdy jeszcze w historii cywilizacji zachodniej nie mieliśmy do czynienia z odrzuceniem wartości na taką skalę jak obecnie. „Przekonanie o istnieniu łatwego szczęścia bez respektowania obiektywnych norm moralnych i wartości duchowych jest groźnym mitem”.

7. Czy mówi o przyszłości?

Celem obchodów jubileuszu Chrztu Polski jest, jego zdaniem, „odszukanie przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań, jakie niesie chrześcijańska przyszłość”. Zapowiedział, że na najbliższe 4 lata celem duszpasterzy będzie m.in. „budzenie patriotyzmu”.


* Analiza za pomocą narzędzia textalyser.net na podstawie wyboru homilii z lat 2012–2013, głoszonych z okazji świąt i uroczystości, dostępnego w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Im większe słowo, tym częściej pojawiało się w próbie. Wielkość próby: 8,4 tys. zn.; opr. Michał Kuźmiński, Błażej Strzelczyk.
Cytaty pochodzą z homilii oraz wypowiedzi dla mediów z lat 2012-2014. Wybór: Anna Goc, Marcin Żyła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014