Abp STANISŁAW BUDZIK

62 lata, metropolita lubelski, sekretarz generalny KEP w latach 2007–2011

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Najczęściej wypowiadane słowa* / Grzegorz Jakubowski / PAP
Najczęściej wypowiadane słowa* / Grzegorz Jakubowski / PAP

1. Co miał do powiedzenia wiernym w czasie ostatniej Wielkanocy?

Nawiązał do hymnu „Exultet”, który na początku liturgii sam wyśpiewał: podkreślił, że to „błogosławiona noc, która nie ma sobie równej”. Mówił też o chrzcie, który porównał do pierwszych słów dziecka kierowanych ku rodzicom: „Chrzest to początek dialogu z najlepszym Ojcem”.

2. Czy i jak mówi o kryzysie rodziny?

Patronuje i uczestniczy w lubelskich „Mar­szach Życia”, wartości rodzinne promuje też międzynarodowo: ich pro­mocję uczynił jednym z tematów rozmów z przedstawicielami rosyjskiego prawosławia.

3. Czy brał udział w dyskusji o gender?

Choć jego poglądy nie odbiegają w tej kwestii od kościelnego mainstreamu, jako Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzbraniał się przed komentowaniem sporu nt. zajęć o gender, które miała zamiar uruchomić uczelnia.

4. Jaki jest jego stosunek do Radia Maryja?

 „Kapłani są powołani do budowania mostów, wspólnoty, a język kapłana nie może zawierać nienawiści” – odpowiedział, pytany o Radio. I dodał, że „Radio Maryja jest skomplikowanym problemem”. Dystans wobec mediów o. Rydzyka.

5. Co mówi o patriotyzmie i obowiązkach obywatelskich?

 „Bolejemy, że w naszej ojczyźnie logika walki dominuje dziś nad logiką pojednania i współpracy” – mówił. M.in. dzięki niemu doszło do zbliżenia z rosyjskim prawosławiem i podpisania „Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji”.

6. Świat – to zagrożenie czy źródło inspiracji?

 „Wiarę spycha się coraz bardziej do sfery prywatnej i usuwa ze sfery publicznej” – przestrzega wiernych. Mówi o komercjalizacji świąt, ale przypomina też: „nie poddajemy się uczuciom rezygnacji. Dla chrześcijanina nie ma sytuacji beznadziejnych. Lepiej zapalić małe światło niż ciągle narzekać na ciemności”.

7. Czy mówi o przyszłości?

Niedawną rozmowę z abp. Budzikiem KAI zatytułowała żartobliwie: „Nie możemy spać spokojnie”. Dlaczego? Popkultura i media konkurują z Kościołem o uwagę ludzi. Jego zdaniem procesy sekularyzacyjne powinny być źródłem „wielkiego, twórczego niepokoju”.


* Analiza za pomocą narzędzia textalyser.net na podstawie wyboru homilii z lat 2012–2013, głoszonych z okazji świąt i uroczystości, dostępnego w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Im większe słowo, tym częściej pojawiało się w próbie. Wielkość próby 10,5 tys. znaków; opr. Michał Kuźmiński, Błażej Strzelczyk.
Cytaty pochodzą z homilii oraz wypowiedzi dla mediów z lat 2012-2014. Wybór: Anna Goc, Marcin Żyła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014