Abp Hoser – ks. Lemański: kalendarium konfliktu

25.08.2014

Czyta się kilka minut

2009

Kuria warszawsko-praska zarzuca ks. Lemańskiemu „niedopuszczalne upodobnianie kościoła do synagogi”. Chodzi o tzw. tron Słowa Bożego w kościele w Jasienicy, przygotowany według autorskiego projektu proboszcza.


25 czerwca 2010

Ks. Lemański otrzymuje dekret z kurii o przeniesieniu go do pracy na innej parafii (kilka dni później odwołuje się od tej decyzji).


17 stycznia 2012

Pierwsze upomnienie kanoniczne dla ks. Lemańskiego.


6 maja 2013

W programie „Tomasz Lis na żywo” ks. Lemański mówi o zapłodnieniu in vitro. W programie brało udział również małżeństwo Małgorzata i Tomasz Terlikowscy. „Nie jestem za metodą in vitro, ale nie można używać wobec ludzi wykluczającego języka” – mówił ks. Lemański.


24 maja 2013

Powtórne upomnienie kanoniczne oraz zakaz występów w mediach.


5 lipca 2013

Oficjalny dekret o usunięciu ks. Lemańskiego z funkcji proboszcza w Jasienicy. Dwa tygodnie później duchowny wyprowadza się z parafii.


21 października 2013

Kongregacja ds. Duchowieństwa odrzuca rekurs ks. Lemańskiego dotyczący zakazu wypowiedzi w mediach; dwa miesiące później odrzucone zostaje zażalenie dotyczące usunięcia go z funkcji proboszcza.


27 lipca 2014

Ponowne otwarcie (zamkniętego przez 3 miesiące) kościoła w Jasienicy – już z nowym proboszczem. Dzień później ks. Lemański rozpoczyna pracę w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu k/Warszawy.


1 sierpnia 2014

Ks. Lemański bierze udział w Przystanku Woodstock. Dwa dni później kuria zapowiada: „jeśli potwierdzą się skandalizujące wypowiedzi, które wedle doniesień prasowych miały tam paść, to postępowanie takie – niegodne kapłana Kościoła Katolickiego – spotka się ze zdecydowaną reakcją i konsekwencjami”.


5 sierpnia 2014

Po wyjaśnieniach złożonych przez ks. Lemańskiego, rzecznik prasowy kurii warszawsko-praskiej stwierdza, że konflikt skończy się happy endem. Abp Hoser najpierw zezwala ks. Lemańskiemu odprawiać msze św. w Jasienicy. Po kilku dniach zezwolenie cofa.


10 sierpnia 2014 r.

Ks. Lemański jedzie do Jasienicy na piknik z okazji rocznicy powstania tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzień później kuria wzywa duchownego na rozmowę z abp. Hoserem, w związku z „nieprawdziwymi i gorszącymi wypowiedziami medialnymi”.


22 sierpnia 2014 r.

Abp Hoser nakłada na ks. Lemańskiego karę suspensy i zakaz noszenia stroju duchownego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2014