Reklama

43 lata z ETA

43 lata z ETA

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Gdy w styczniu tego roku baskijska organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła bezterminowe zawieszenie broni, potraktowano tę deklarację nieufnie.
E

ETA ogłaszała już wcześniej rozejmy, a bomby wybuchały. Dlatego hiszpańscy politycy nie wpadli w entuzjazm, lecz postanowili czekać. "To niewystarczające" - kwitował tamtą deklarację socjalistyczny premier rządu Kraju Basków, Patxi López. Ale uznał ją za sygnał, iż ETA zaczęła dopuszczać myśl, że "jej koniec jest nieunikniony". Wiadomo było, że ETA się wykrwawia, traci kolejnych przywódców, kolejne kryjówki, kolejne magazyny broni.

Choć teraz oświadczenie ETA pojawia się w kilka dni po międzynarodowej konferencji pokojowej w San Sebastian (w Kraju Basków) - jej uczestnicy zaapelowali do ETA o zaprzestanie przemocy i rozmowy z rządami w Madrycie i Paryżu - to do podjęcia takiej decyzji baskijscy terroryści przygotowywali się zapewne od dawna. A bardziej niż kolejne aresztowania wpłynąć mogło na nią spadające poparcie dla ETA wśród samych Basków. Tylko jedna...

2172

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]