Reklama

4 czerwca 1992

4 czerwca 1992

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Dwadzieścia lat temu, w czerwcu 1992 r. miałem 40 lat bez trzech miesięcy i zajmowałem się pisaniem rozprawy habilitacyjnej o duchu, duszy i ciele w poezji Młodej Polski.
1

1

Ściślej: robiłem wiele, by zakończenie owej rozprawy nieco odwlec w czasie; na przykład: zamiast czytać Kazimierza Tetmajera, zagłębiałem się w wierszach Marcina Świetlickiego albo pochłaniałem nieznane mi wcześniej powieścidła autorstwa, powiedzmy, Roberta Ludluma czy Franka Herberta. Polityka ciekawiła mnie w rozsądnych granicach.

2

A jednak: pamiętam wieczór 4 czerwca 1992, spędzony przed telewizorem. Pamiętam atmosferę napięcia, towarzyszącą kolejnym relacjom z Sejmu. Przed oczyma mam Antoniego Macierewicza, wkraczającego do parlamentu w otoczeniu ochroniarzy, z fajką w jednej ręce i teczką w drugiej (wyglądało to na fragment tandetnego filmu; ówczesny szef MSW był i pozostał bardzo marnym aktorem). W uszach mam przemówienie premiera Olszewskiego, transmitowane w obu programach publicznej telewizji; przemówienie, w którym...

2335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]