25 powodów do dumy: lista „Tygodnika”

15.09.2014

Czyta się kilka minut

Robot księżycowy Husar   / Fot. facebook.com /HusarRobotKsiezycowy
Robot księżycowy Husar / Fot. facebook.com /HusarRobotKsiezycowy

RZĄD MAZOWIECKIEGO. Odwaga w czasach, kiedy nikt nie mógł być dość mądry i pewny swoich racji. ZSRR i Układ Warszawski naprawdę istniały jeszcze dwa lata.


CZŁONKOSTWO W UNII. Kraj się zmienia dzięki pieniądzom z Brukseli. Polscy politycy współdecydują o polityce wspólnoty. Jesteśmy zieloną wyspą podczas kryzysu.


POJEDNANIE Z NIEMCAMI. Otwarta granica, trwały sojusz, Berlin na wyciągnięcie ręki. A na wschodzie: wyciągnięta dłoń ku Ukrainie.


POMOC DLA INNYCH. Kraj wciąż na dorobku wspiera państwa dotknięte wojnami i klęskami żywiołowymi. W tle spektakularnych akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritasu rozwija się sektor pozarządowy.


DEBATA PO „SĄSIADACH”. O bolesnej przeszłości mówimy z otwartą przyłbicą. Za zbrodnię w Jedwabnem przepraszają prezydent i Episkopat. Działalność Centrum Badań nad Zagładą Żydów nie ma precedensu w Europie.


NOBEL SZYMBORSKIEJ, OSCAR WAJDY, LEW KIEŚLOWSKIEGO. Polscy twórcy posiadaczami najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych świata. Nawet na rynku książki dziecięcej: Bologna Ragazzi Award dwukrotnie trafia do wydawnictwa Wytwórnia.


FAUSTYNA. Globalny zasięg opowieści o Bogu, który jest przede wszystkim miłosierny. Być może największe dzieło Jana Pawła II – papieża, który kanonizował zakonnicę z Łagiewnik.


ZALEWSKA W CERN. Na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – największego laboratorium naukowego Europy – stoi pierwsza w historii kobieta. Jedyna Polka, która kieruje tak gigantycznym przedsięwzięciem naukowym.


PRODUKTY REGIONALNE. Odradzają się lokalne marki: już nie tylko oscypek, ale też kiełbasa z Liszek, ser z Korycin, ogórki z Narwi. I piwa: wielką popularność zyskują małe, tradycyjne browary.


SYMFONIA PIEŚNI ŻAŁOSNYCH. Ponad milion płyt i miejsca na listach bestsellerów w Anglii i USA III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.


DUDEK BRONI KARNE. Postawa polskiego bramkarza pozwala Liverpoolowi wygrać Ligę Mistrzów po jednym z najsłynniejszych meczów w historii europejskiego futbolu.


ROSPUDA OBRONIONA. Ekolodzy pokojowymi metodami uniemożliwiają budowę obwodnicy Augustowa przez piękną dolinę. Rośnie świadomość znaczenia dzikiej przyrody jako kapitału, o który trzeba dbać.


TEOLOGIA HRYNIEWICZA, KOSMOLOGIA HELLERA. Zakonnik z Lublina głosi nadzieję zbawienia dla wszystkich. Ksiądz z Tarnowa dostaje Nagrodę Templetona za pokonywanie barier między nauką a wiarą.


STAŃKO W ECM. Świetne płyty polskiego jazzmana w wytwórni wydającej m.in. Jarretta czy Metheny’ego.


ODKRYCIA ARCHEOLOGÓW. Grobowce Wari w Peru i Majów w Nakum (Gwatemala), neolityczna osada Tell Qaramel w Syrii i pałac królewski Kusz w Sudanie.


OKNA NA ŚWIAT. Fakro nie jest jedyną firmą, która odniosła sukces za granicą. Autobusy Solaris, kosmetyki Inglot: czy na pewno wiecie, że są stąd?


KUBICA ZA KÓŁKIEM. Niezwykły przykład sukcesu w sporcie elitarnym, ale o globalnym zasięgu. Kariera od gokarcisty do kierowcy Formuły 1, próba powrotu do ścigania mimo poważnego wypadku.


RODZIĆ PO LUDZKU. Polskie porodówki zmieniają oblicze – dzięki akcji społecznej.


EKSPLORERZY. Korona Himalajów (wszystkie ośmiotysięczniki) Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika. Pierwsze zimowe wejścia na Sziszapangmę, Gaszerbrum I i (mimo tragicznego finału wyprawy) Broad Peak. Marek Kamiński zdobywa bieguny: północny (z Wojciechem Moskalem) i południowy (samotnie).


ARMIA ZAWODOWA. Zniesienie obowiązku powszechnej służby wojskowej i udział w ważnych operacjach sojuszniczych w ramach NATO.


ROBOT KSIĘŻYCOWY. Studenci z Warszawy budują robota Husar i biorą udział w konkursie NASA na Florydzie (zdobywają nagrodę „za wytrwałość”: kurier gubi paczkę z kluczowymi częściami, ale Polacy przez noc odtwarzają robota).


MUZEA, KTÓRE ŻYJĄ I WYGLĄDAJĄ. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Fabryka Schindlera opowiadają świat na nowo, nie tylko Polakom.


PIĘKNE MIASTA. Dzisiejszy wygląd Warszawy, Krakowa, Wrocławia. Miliony turystów nie mogą się mylić.


WOLNE MEDIA. Na co dzień narzekamy, ale bez nich trudno wyobrazić sobie polską wolność. Reporterzy, opisujący nam świat – po Ryszardzie Kapuścińskim Wojciech Jagielski.


WIELCY RODACY. Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Jerzy Turowicz, Barbara Skarga, Jan Karski, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Lem, Leszek Kołakowski, Jacek Kuroń, Marek Edelman, Zbigniew Herbert (wybór z listy odznaczonych Orderem Orła Białego). Ale też pozostałe 38 milionów: to, że jesteśmy dziś w tym miejscu, jest wspólnym sukcesem. Żeby tylko jeszcze sami potrafili siebie docenić.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2014