Reklama

20 lat po wojnie Gogola z Kusturicą

20 lat po wojnie Gogola z Kusturicą

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Od wojny naddniestrzańskiej mijają właśnie dwie dekady. Dziś Mołdawię i separatystyczne Naddniestrze łączy coraz mniej. Także pamięć o wydarzeniach z 1992 r. jest zupełnie różna.
Pomnik ofiar Wojny Naddniestrzańskiej, Kiszyniów, 2007 r. fot. Kamil Całus

– Głupia wojna, jak każda, ale to nie my byliśmy winni. Broniliśmy swoich domów i swoich praw. Walczyliśmy, by móc żyć, jak chcemy – mówi Naddniestrzanin Misza, weteran walk o Bendery, obecnie gospodarz domu mieszkalnego w Tyraspolu. – W 1994 r. dostałem order „Obrońcy Naddniestrza”; nie powiem, że nie jestem dumny, bo jestem! – kontynuuje. W tym nieuznanym państwie pamięć o wojnie otoczona jest kultem; bez wątpienia walki o Naddniestrze stały się jednym z mitów założycielskich „republiki”.

NADDNIESTRZAŃSKIE KOSOWO

– Wojna była faktem, nikt temu nie zaprzeczy. Ludzie walczyli, ginęli, odnieśli rany, tego nie da się wymazać z pamięci – opowiada Elena Bobkowa, socjolog z Naddniestrzańskiego Uniwersytetu Państwowego. – Ale oczywiście państwo stara się podtrzymać pamięć o tamtych wydarzeniach.

Najcięższe walki toczyły się od 19 czerwca do końca...

10249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]