Reklama

Ładowanie...

1989: Krzysztof Głuchowski o naszym pozytywnym micie

1989: Krzysztof Głuchowski o naszym pozytywnym micie

02.12.2022
Czyta się kilka minut
Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie: „Teatr ani w ogóle sztuka nigdy nie usiłuje czegokolwiek narzucać. Teatr zawsze jest lustrem. Pokazuje pewne zjawiska i ma prawo to pokazywać, nawet jeżeli są one bolesne i trudne do zaakceptowania”. Rozmawia Katarzyna Kubisiowska
Krzysztof Głuchowski / fot. Katarzyna Cieślik

Posłuchaj

K

Konformizm odbiera ludziom sumienie, ducha i zdrowe myślenie – mówi Głuchowski w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską. – Konformizm powoduje, że ich mózgi stają się robaczywe, dosłownie. Tacy ludzie chcą narzucić swój porządek świata, myślenie i swoje obrzydliwe nawyki innym. To nie ma nic wspólnego z wolnym światem”.

Krzysztof Głuchowski (ur. 1966) jest aktorem, producentem, od 2016 r. dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Marszałek Województwa Małopolskiego z początkiem 2022 r. wydał oświadczenie o wszczęciu wobec niego procedury odwoławczej, pod zarzutem m.in. „wulgaryzacji sceny” w związku z koncertem Marii Peszek, a stało się to krótko po tym, jak przedstawiciele rządu skrytykowali „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Przeczytaj także:

Marcin Napiórkowski, współautor musicalu „1989”, pisze o tym, jak powstawał spektakl: „Polityczną sagę da się wyrazić wyłącznie językiem rapu, bo z natury jest oparty na rywalizacji, starciu, zderzeniu. Ale nie musi być antagonistyczny. Po skończonej bitwie raper nie dyszy pragnieniem unicestwienia”


Krzysztof Głuchowski i Katarzyna Kubisiowska w studiu Podkastu Powszechnego / fot. Katarzyna Cieślik

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter