12 - 19 grudnia 2011

Watykan l Polska l Świat

20.12.2011

Czyta się kilka minut

Po śmierci Václava Havla we wszystkich czeskich Kościołach zabrzmiały dzwony. Poprosił o to przewodniczący episkopatu abp Dominik Duka, podkreślając, że zmarły (deklarujący się jako agnostyk) poprzez chrzest, bierzmowanie i eucharystię należał do Kościoła. W komunikacie abp Duka przypomniał, że Havlowi Czesi zawdzięczają powrót suwerenności, a dzięki jego postawie "za powrót wolności i demokracji naród nie zapłacił przemocą, przelewaniem krwi i wprowadzaniem zemsty". Podkreślił, że ze zmarłym łączyły go więzy przyjaźni nawiązanej w komunistycznym więzieniu.

Benedykt XVI odwiedził rzymskie więzienie Rebibbia. W więziennej kaplicy odpowiadał na pytania osadzonych. Papież podkreślił, że to spotkanie jest "gestem publicznym", znakiem dla rządzących i ponoszących odpowiedzialność za sytuację w zakładach karnych. "Więzienie - mówił - ma być znakiem nie tylko sprawiedliwości, ale przede wszystkim odnowy szacunku dla godności człowieka i jego powołania". Przypomniał więźniom, że sam Chrystus identyfikuje się z nimi. Jeden z więźniów skarżył się, że często używa się wobec nich języka pełnego wrogości, eliminującego ze społeczeństwa, pozbawiającego godności. Benedykt XVI przyznał, że nie lepiej mówi się o papieżu, ale "takie postawy nie powinny zniechęcać", bowiem "każdy człowiek w swej kruchości i słabości może upaść i należy pomóc mu się podnieść, ponieważ Bóg pragnie, by wszyscy zmierzali ku Niemu". Ktoś inny zapytał, czy nie jest tak, że Bóg wysłuchuje modlitw bogatych i możnych, a nie tych, którzy umierają z powodu biedy i przemocy. Benedykt XVI odpowiedział, że posiadanie bogactwa materialnego oddala człowieka od niego samego i od Boga. Posiadanie wielu rzeczy i władzy nie czyni nas szczęśliwymi, to nie jest największy z darów. Bóg także ubogim daje radość, poznanie jego obecności, poczucie, że jest blisko także w cierpieniach, trudnościach".

17 grudnia w Madrycie beatyfikowano 23 męczenników za wiarę z okresu hiszpańskiej wojny domowej. Nowi błogosławieni to rozstrzelani przez komunistów oblaci Maryi Niepokalanej oraz ojciec rodziny. Są znani jako Męczennicy z Pozuelo, gdzie zgromadzenie miało swoje seminarium.

Ekumenizm nie powinien posuwać się do przodu według zasady "wprawdzie nie wiem, dokąd chcę dojść, ale za to jestem tam szybciej" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Według purpurata "musimy zacząć szukać na nowo tego, co jest naszym faktycznym celem". Wyzwanie dla ekumenizmu dostrzegł w nowych partnerach dialogu - we wspólnotach zielonoświątkowych, zajmujących wśród chrześcijan drugie miejsce po Kościele katolickim.

W katedrze w Chartres (Francja), jednej z najwspanialszych świątyń gotyckich, odkryto nieznane freski z początków XIII w. Malowidła znajdują się w pierwszych przęsłach na wysokości wież kościelnych. Ponieważ w tych miejscach nie było okien, freski namalowano specjalną techniką imitującą witraże. Jeden z fresków przedstawia króla Dawida, drugi mężczyznę z instrumentem strunowym.

Na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem” związany… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 52/2011