Reklama

Żywe kamienie

Żywe kamienie

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Artyści Scholi Teatru Węgajty sprawili, że kapitularz, krużganki i dziedziniec krakowskiego klasztoru dominikanów wypełnił żywioł średniowiecznej sztuki, w której śmiech od modlitewnej zadumy dzieli zaledwie krok.
"Miracula Sancti Nicolai"; scena z dramatu "Tres Filiae" / fot. BEATA ZABOROWSKA
O

Organizatorzy Misteriów Św. Jacka - cyklu uroczystości związanych z jubileuszem 750-lecia śmierci świętego - wykazali się znakomitą intuicją w doborze gości festiwalu. Oprócz rekonstrukcji dawnych liturgii i koncertów zdecydowali się zaprezentować mieszkańcom Krakowa także współczesne interpretacje średniowiecznych form teatralnych.

Wierni, którzy opuścili kościół po Mszy, zagraniczni turyści, spacerowicze z dziećmi, studenci, zakonnice i zakonnicy... Rzadko zdarza się widzieć tak krańcowo zróżnicowaną publiczność. Jeszcze rzadziej, by widzowie biorący udział w darmowym pokazie (taki charakter miały zarówno "Miracula Sancti Nicolai", jak i pokazany dzień później podczas nocnego nabożeństwa starszy spektakl Scholi, "Ludus Danielis") z takim przejęciem i zaangażowaniem towarzyszyli widowisku, wykonywanemu w martwym języku i opartemu o tekst mający prawie 900...

7147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]