Reklama

Ładowanie...

Żywe kamienie

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Artyści Scholi Teatru Węgajty sprawili, że kapitularz, krużganki i dziedziniec krakowskiego klasztoru dominikanów wypełnił żywioł średniowiecznej sztuki, w której śmiech od modlitewnej zadumy dzieli zaledwie krok.
"Miracula Sancti Nicolai"; scena z dramatu "Tres Filiae" / fot. BEATA ZABOROWSKA
O

Organizatorzy Misteriów Św. Jacka - cyklu uroczystości związanych z jubileuszem 750-lecia śmierci świętego - wykazali się znakomitą intuicją w doborze gości festiwalu. Oprócz rekonstrukcji dawnych liturgii i koncertów zdecydowali się zaprezentować mieszkańcom Krakowa także współczesne interpretacje średniowiecznych form teatralnych.

Wierni, którzy opuścili kościół po Mszy, zagraniczni turyści, spacerowicze z dziećmi, studenci, zakonnice i zakonnicy... Rzadko zdarza się widzieć tak krańcowo zróżnicowaną publiczność. Jeszcze rzadziej, by widzowie biorący udział w darmowym pokazie (taki charakter miały zarówno "Miracula Sancti Nicolai", jak i pokazany dzień później podczas nocnego nabożeństwa starszy spektakl Scholi, "Ludus Danielis") z takim przejęciem i zaangażowaniem towarzyszyli widowisku, wykonywanemu w martwym języku i opartemu o tekst mający prawie 900...

7147

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]