Reklama

Życie liberackie przez antycypację

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Fascynacja monumentalną powieścią Georgesa Pereca nie słabnie. Pierwsze polskie wydanie rozeszło się bez śladu, a pojedyncze egzemplarze do niedawna osiągały w internecie cenę kilkuset złotych.
M

Minęło trzydzieści jeden lat od pierwszej francuskiej edycji "Życia instrukcji obsługi", a diagnoza, jaką wówczas postawił Italo Calvino, pisząc pamiętne słowa o "ostatnim wielkim wydarzeniu w historii powieści", nic nie utraciła ze swojej mocy.

Maszyna do pisania

Powieść, przełożona na wiele języków i nieustannie wznawiana, obrosła tomami komentarzy. Ta książka, która tak wiele zawdzięcza innym książkom, stała się źródłem inspiracji dla wielu dzieł (nie tylko z zakresu literatury), swoistą maszyną do pisania, generującą kolejne teksty.

Powstaje zatem pytanie, co takiego jest w powieści Pereca, że napędza tekstową machinę? "Życie instrukcja obsługi" to książka pod wieloma względami paradoksalna. Zdawać by się mogło, że sam pomysł - przedstawienie życia mieszkańców paryskiej, wymyślonej kamienicy - jest...

7381

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]