Reklama

Życie liberackie przez antycypację

Życie liberackie przez antycypację

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Fascynacja monumentalną powieścią Georgesa Pereca nie słabnie. Pierwsze polskie wydanie rozeszło się bez śladu, a pojedyncze egzemplarze do niedawna osiągały w internecie cenę kilkuset złotych.
M

Minęło trzydzieści jeden lat od pierwszej francuskiej edycji "Życia instrukcji obsługi", a diagnoza, jaką wówczas postawił Italo Calvino, pisząc pamiętne słowa o "ostatnim wielkim wydarzeniu w historii powieści", nic nie utraciła ze swojej mocy.

Maszyna do pisania

Powieść, przełożona na wiele języków i nieustannie wznawiana, obrosła tomami komentarzy. Ta książka, która tak wiele zawdzięcza innym książkom, stała się źródłem inspiracji dla wielu dzieł (nie tylko z zakresu literatury), swoistą maszyną do pisania, generującą kolejne teksty.

Powstaje zatem pytanie, co takiego jest w powieści Pereca, że napędza tekstową machinę? "Życie instrukcja obsługi" to książka pod wieloma względami paradoksalna. Zdawać by się mogło, że sam pomysł - przedstawienie życia mieszkańców paryskiej, wymyślonej kamienicy - jest...

7381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]