Reklama

Dowody z ułudy

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Opowieści noblisty Patricka Modiano przypominają tę samą fotografię w różnych ujęciach. Rozliczają się z przeszłością, polegając tylko na zawodnej pracy pamięci.
Fot. Andersen Ulf / SIPA / EAST NEWS
P

Patrick Modiano to piętnasty francuski noblista. Pieszczoch krytyki i jeden z monstres sacrés, który osiągnął już wszystko. Od swego debiutu „La Place de l’Étoile” (nagrody: Roger Nimier i Fénéon) otrzymał 11 kolejnych wyróżnień, w tym Nagrodę Goncourtów za „Ulicę ciemnych sklepików” (1978) i Grand Prix National des Lettres za całokształt twórczości (1996). W 2012 r. „Éditions Cahiers de l’Herne”, publikujące krytyczne monografie pisarzy, poświęciły mu osobny zeszyt, w którym znalazły się też jego zdjęcia rodzinne, korespondencja, rękopisy i wycinki prasowe. Rok później Gallimard wydał w prestiżowej serii Quarto tom „Romans” (2013) zawierający dziesięć powieści, które wyznaczają swego rodzaju kręgosłup jego twórczości.
Po śladach
Modiano obsesyjnie podejmuje stale ponawiane wątki i motywy. Jak przyznaje w licznych wywiadach, pisze wciąż...

9911

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]