Reklama

Dowody z ułudy

Dowody z ułudy

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Opowieści noblisty Patricka Modiano przypominają tę samą fotografię w różnych ujęciach. Rozliczają się z przeszłością, polegając tylko na zawodnej pracy pamięci.
Fot. Andersen Ulf / SIPA / EAST NEWS
P

Patrick Modiano to piętnasty francuski noblista. Pieszczoch krytyki i jeden z monstres sacrés, który osiągnął już wszystko. Od swego debiutu „La Place de l’Étoile” (nagrody: Roger Nimier i Fénéon) otrzymał 11 kolejnych wyróżnień, w tym Nagrodę Goncourtów za „Ulicę ciemnych sklepików” (1978) i Grand Prix National des Lettres za całokształt twórczości (1996). W 2012 r. „Éditions Cahiers de l’Herne”, publikujące krytyczne monografie pisarzy, poświęciły mu osobny zeszyt, w którym znalazły się też jego zdjęcia rodzinne, korespondencja, rękopisy i wycinki prasowe. Rok później Gallimard wydał w prestiżowej serii Quarto tom „Romans” (2013) zawierający dziesięć powieści, które wyznaczają swego rodzaju kręgosłup jego twórczości.
Po śladach
Modiano obsesyjnie podejmuje stale ponawiane wątki i motywy. Jak przyznaje w licznych wywiadach, pisze wciąż...

9911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]