Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Życie ekstremalne

Życie ekstremalne

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Zastanawiamy się, czy są na Marsie, Wenus albo na Europie – księżycu Jowisza. A może poza Układem Słonecznym? Tymczasem egzotyczne formy życia mamy pod nosem. A ściślej – pod lodem.
E

Egzotyczne formy życia znalazł na Antarktydzie prof. Slawomir Tulaczyk – pochodzący z Polski amerykański badacz z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z zespołem badawczym.
Naukowcy to ludzie bezwzględni i dla każdej hipotezy żądają twardych dowodów. W przypadku poszukiwań życia istniejącego w skrajnych warunkach, takim dowodem jest znalezienie mikrobów, obejrzenie ich i zbadanie DNA. Na Antarktydzie dotarcie do ekstremalnych miejsc pod lodem nie jest łatwe. Sukces amerykańskich naukowców z grupy WISSARD (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling) polegał między innymi na tym, że cel, który postawili przed sobą, był realistyczny.
WRZĄTEK NA BIEGUNIE
– Skoncentrowaliśmy się na jeziorze Whillansa, bo jest ono dość dostępne – tłumaczy prof. Tulaczyk w rozmowie z „TP”. – Znajduje się ono 800 metrów pod lodem. Inne jeziora są pod warstwą lodu...

7680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]