Reklama

Życie ekstremalne

Życie ekstremalne

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Zastanawiamy się, czy są na Marsie, Wenus albo na Europie – księżycu Jowisza. A może poza Układem Słonecznym? Tymczasem egzotyczne formy życia mamy pod nosem. A ściślej – pod lodem.
E

Egzotyczne formy życia znalazł na Antarktydzie prof. Slawomir Tulaczyk – pochodzący z Polski amerykański badacz z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z zespołem badawczym.
Naukowcy to ludzie bezwzględni i dla każdej hipotezy żądają twardych dowodów. W przypadku poszukiwań życia istniejącego w skrajnych warunkach, takim dowodem jest znalezienie mikrobów, obejrzenie ich i zbadanie DNA. Na Antarktydzie dotarcie do ekstremalnych miejsc pod lodem nie jest łatwe. Sukces amerykańskich naukowców z grupy WISSARD (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling) polegał między innymi na tym, że cel, który postawili przed sobą, był realistyczny.
WRZĄTEK NA BIEGUNIE
– Skoncentrowaliśmy się na jeziorze Whillansa, bo jest ono dość dostępne – tłumaczy prof. Tulaczyk w rozmowie z „TP”. – Znajduje się ono 800 metrów pod lodem. Inne jeziora są pod warstwą lodu...

7680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]