Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Oddech Czerwonej Planety

Oddech Czerwonej Planety

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Łazik Curiosity znalazł na Marsie nietypową skałę. Jej skład świadczy, że planeta miała atmosferę obfitą w tlen. Czy, tak jak na Ziemi, mogły go wytworzyć organizmy żywe?
Fot. NASA
Ż

Żeby zrozumieć Marsa, spójrzmy najpierw na Ziemię. Nasza atmosfera obecnie składa się w 78 proc. z azotu, 21 proc. z tlenu, a pozostały 1 proc. to argon i inne gazy, w tym para wodna i dwutlenek węgla. Jednak nie zawsze tak było. W ciągu 4,5 mld lat przeszła co najmniej trzy całkowite metamorfozy. A tlen, którym oddychamy, pojawił się wskutek ostatniej z nich.

Gwiezdna atmosfera

Na samym początku istnienia Ziemi atmosfera składała się niemal wyłącznie z tego samego pierwiastka, co Słońce – z wodoru. Pierwotna, „gwiezdna” atmosfera powstała, gdy resztki gazu, które z różnych powodów nie trafiły do naszej gwiazdy, zostały grawitacyjnie ściągnięte w pobliże poszczególnych planet. Gazowe giganty, jak Jowisz i Saturn, zdołały zachować większość pierwotnej atmosfery aż do dzisiaj, ale mniejsze planety, jak Ziemia, Wenus czy Mars, szybko ją straciły....

10015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]