Oddech Czerwonej Planety
Oddech Czerwonej Planety

Żeby zrozumieć Marsa, spójrzmy najpierw na Ziemię. Nasza atmosfera obecnie składa się w 78 proc. z azotu, 21 proc. z tlenu, a pozostały 1 proc. to argon i inne gazy, w tym para wodna i dwutlenek węgla. Jednak nie zawsze tak było. W ciągu 4,5 mld lat przeszła co najmniej trzy całkowite metamorfozy. A tlen, którym oddychamy, pojawił się wskutek ostatniej z nich.
Gwiezdna atmosfera
Na samym początku istnienia Ziemi atmosfera składała się niemal wyłącznie z tego samego pierwiastka, co Słońce – z wodoru. Pierwotna, „gwiezdna” atmosfera powstała, gdy resztki gazu, które z różnych powodów nie trafiły do naszej gwiazdy, zostały grawitacyjnie ściągnięte w pobliże poszczególnych planet. Gazowe giganty, jak Jowisz i Saturn, zdołały zachować większość pierwotnej atmosfery aż do dzisiaj, ale mniejsze planety, jak Ziemia, Wenus czy Mars, szybko ją straciły....
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]