Reklama

Czerwień, błękit, zieleń

Czerwień, błękit, zieleń

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Ktoś, kto odwiedziłby Układ Słoneczny 4,5 mld lat temu, zobaczyłby nie jedną, ale dwie błękitne planety. Niemal cała północna półkula Marsa była pokryta oceanem. Później Mars zgasł. Ale być może nie na zawsze.
Mount Sharp, sześciokilometrowa góra w centrum marsjańskiego krateru Gusev, w którym wylądował łazik Curiosity. Celem misji jest wspinaczka na jego szczyt i badanie po drodze warstw geologicznych Fot. NASA
N

Na Marsie zrobiło się bardzo cicho. Bardzo spokojnie.
Oczywiście, nadal wieją porywiste wiatry, burze pyłowe porywają do atmosfery tony czerwonego piasku. Ale przez najbliższy miesiąc planeta będzie miejscem bardzo samotnym. Po raz pierwszy od dwóch lat nigdzie nie będzie słychać brzęczenia elektrycznych silników ani świstu wierteł. Łaziki Opportunity i Curiosity – staną w bezruchu.
To skutek nieubłaganej mechaniki orbitalnej. Raz na dwa lata nasze dwie planety znajdują się dokładnie po przeciwnych stronach Słońca. Przez miesiąc komunikacja z Marsem jest niemożliwa. Łaziki, orbitery, cały skomplikowany sprzęt, który wysyłaliśmy tam przez ostatnie lata, zamarł.
Ale pozory mylą.
SKAMIENIAŁE FALE
– Cała ta planeta jest znacznie ciekawsza, niż się do niedawna wydawało – mówi Anna Łosiak, geolog planetarny z Uniwersytetu Wiedeńskiego. –...

14247

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]