Reklama

Żyć i kochać

Żyć i kochać

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Embrion to człowiek. Nie wolno ingerować w jego genom dla zaspokojenia własnych oczekiwań wobec dziecka - przestrzegał przybyły do Gniezna kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.
Kard. Bertone w Gnieźnie, 15 czerwca 2007 r. /fot. WALDEMAR WYLEGALSKI
H

Hasło, pod którym toczyły się debaty i warsztaty tegorocznego spotkania brzmiało "Człowiek drogą Europy". Kim jest człowiek, jak bronić jego godności, jakie należą mu się prawa, jak można realizować swoje człowieczeństwo - nad tymi problemami przez trzy dni zastanawiali się uczestnicy z całej Europy.

Konstruowanie dziecka

Najważniejszym z gości był kard. Bertone. "Człowiek musi znaleźć się w centrum każdego planu społecznego i politycznego" - powiedział w piątkowym wykładzie. Zwrócił uwagę, że człowieka należy "postrzegać w kategoriach całości", a więc zarówno skłonności do grzechu, jak i "dążenia do prawdy, dobra, sprawiedliwości" i szanować z uwagi na wrodzoną godność. Tymczasem współczesność generuje wobec niej wiele zagrożeń: "hedonistyczne prądy rozbudzają instynkty i czarują iluzją konsumpcji".

Najdłuższy...

5048

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]