Reklama

Ładowanie...

Zwykli ludzie

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Takich miejscowości jak Jedwabne było na północno-wschodnich kresach Rzeczypospolitej sześćdziesiąt siedem. We wszystkich dochodziło do mordowania Żydów przez chrześcijańskich sąsiadów.
P

Po tym, jak 22 czerwca 1941 r. wybucha wojna niemiecko-sowiecka, przez kilka tygodni walki toczą się głównie na przedwojennym polskim terytorium: zagrożeni są polscy obywatele, przede wszystkim Żydzi. Do końca 1941 r. Niemcy mordują tu kilkadziesiąt tysięcy Polaków i Białorusinów oraz ok. pół miliona Żydów. Tworzą także warunki, by zabijać lub szykanować Żydów mogli ich chrześcijańscy sąsiedzi.

W Jedwabnem 10 lipca 1941 r. miejscowi Polacy zapędzają do stodoły, którą następnie podpalają, prawie wszystkich miejscowych Żydów. Spośród wielu innych mordów popełnionych na Białostocczyźnie i w Łomżyńskiem latem 1941 r. ten wyróżnia liczba ofiar oraz liczba osób postawionych za to po wojnie przed sądem.

W 2000 r. Jan Tomasz Gross publikuje "Sąsiadów. Zagładę żydowskiego miasteczka". Naszkicowany przez niego obraz pogłębiają kolejne książki - Anny...

19451

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]