Reklama

Zwycięstwo przed bitwą

Zwycięstwo przed bitwą

03.04.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Ewa Wipszycka, historyk starożytności: Chrześcijanie tak głęboko wrośli w żywą tkankę społeczeństwa, że represje były mało skuteczne. Przy tych samych ulicach żyli obok siebie poganie i chrześcijanie, w rodzinach znajdowali się jedni i drudzy.
rys. Marek Tomasik
M

MARCIN ŻYŁA: Nie o datach chciałbym rozmawiać, lecz o tym, czym byłaby historia chrześcijaństwa, gdyby Konstantyn przegrał w 312 r. bitwę przy Moście Mulwijskim.

Przegrana w tej bitwie nie musiałaby uniemożliwić mu dalszej kariery cesarskiej. Mogę sobie wyobrazić, że kontynuowałby wyprawę italską, choć walka o władzę w sytuacji, w której nie zdobyłby Rzymu, byłaby bardzo utrudniona. Póki żył i miał do dyspozycji armię, jego losy nie były wcale przesądzone.

Bitwa przy Moście Mulwijskim ma znaczenie dla historii chrześcijaństwa nie z powodów militarnych, ale dlatego że był z nią związany moment nawrócenia Konstantyna. Wiemy, że przed bitwą stało się coś niesłychanie ważnego, coś, co zadecydowało o zwrocie cesarza ku chrześcijaństwu, o którym już wtedy musiał wiedzieć wiele, ale od którego był jeszcze daleki. Euzebiusz z Cezarei, historyk tych czasów,...

10810

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]