Zwrot relikwii, wznowienie dialogu

Bardzo ważny krok ku pełnej jedności - tak honorowy zwierzchnik prawosławia Bartłomiej I określił przekazanie przez Papieża relikwii świętych Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma patriarchatowi Konstantynopola.

Uroczystość odbyła się 27 listopada w Bazylice św. Piotra, podczas ekumenicznego nabożeństwa, któremu przewodniczył Jan Paweł II. W przesłaniu skierowanym do Bartłomieja I Papież napisał, że przekazanie relikwii jest okazją “do oczyszczenia naszej zranionej pamięci, do umocnienia naszej drogi pojednania, do potwierdzenia, że wiara tych naszych Świętych Doktorów jest wiarą Kościołów Wschodu i Zachodu". Powołując się na encyklikę “Ut unum sint", Jan Paweł II zapewnił: “Nie ustanę nigdy w zdecydowanym i stanowczym poszukiwaniu tej jedności między uczniami Chrystusa, ponieważ moim pragnieniem w odpowiedzi na wolę Pana jest być sługą jedności »w prawdzie i miłości«". We wprowadzeniu do nabożeństwa dodał zaś, że “obaj czczeni przez nas Święci zawsze wyznawali swą wiarę i swoją jedność z tą Stolicą Świętą i z Kościołem Rzymu, powstałym z przepowiadania Piotra i Pawła".

Bartłomiej I podziękował za “decyzję dobrej woli, godną czci i wdzięczności". “Ten braterski gest Kościoła prastarego Rzymu potwierdza, iż nie istnieją w Kościele Chrystusowym problemy nie do pokonania, kiedy miłość, sprawiedliwość i pokój spotykają się w świętej diakonii pojednania i jedności" - powiedział patriarcha.

Z relikwiami do Stambułu (dawnego Konstantynopola) udał się przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper, aby w ostatni dzień listopada tradycyjnie wziąć udział w uroczystości św. Andrzeja - głównego patrona prawosławia. Ujawniono, że podczas uroczystości ogłoszone zostanie wznowienie dialogu teologicznego z Kościołem katolickim (rozmowy dotyczyć będą prymatu papieża).

Przy okazji przypomniano, że po Soborze Watykańskim II prawosławny Kościół Grecji otrzymał od katolików relikwie św. Andrzeja Apostoła, Kościół w Jerozolimie - relikwie św. Saby, a na Krecie - św. Tytusa. O przekazanie relikwii Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma prosił Papieża Bartłomiej I podczas czerwcowego pobytu w Watykanie.

Większość prawosławnych relikwii została zrabowana podczas wypraw krzyżowych w XIII w. Rzecznik Watykanu Joaquín Navarro-Valls sprzeciwił się sugestiom niektórych mediów, że uroczystość przekazania relikwii jest “zadośćuczynieniem" i “prośbą o wybaczenie" Kościołowi katolickiemu “za ich kradzież": “Interpretacja ta jest z historycznego punktu widzenia niedokładna, ponieważ np. doczesne szczątki św. Grzegorza z Nazjanzu dotarły do Rzymu w VIII wieku, w czasach prześladowań ikonoklastów, aby je ocalić".

ASk, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2004