Reklama

Ładowanie...

Zwrot relikwii, wznowienie dialogu

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Bardzo ważny krok ku pełnej jedności - tak honorowy zwierzchnik prawosławia Bartłomiej I określił przekazanie przez Papieża relikwii świętych Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma patriarchatowi Konstantynopola.
U

Uroczystość odbyła się 27 listopada w Bazylice św. Piotra, podczas ekumenicznego nabożeństwa, któremu przewodniczył Jan Paweł II. W przesłaniu skierowanym do Bartłomieja I Papież napisał, że przekazanie relikwii jest okazją “do oczyszczenia naszej zranionej pamięci, do umocnienia naszej drogi pojednania, do potwierdzenia, że wiara tych naszych Świętych Doktorów jest wiarą Kościołów Wschodu i Zachodu". Powołując się na encyklikę “Ut unum sint", Jan Paweł II zapewnił: “Nie ustanę nigdy w zdecydowanym i stanowczym poszukiwaniu tej jedności między uczniami Chrystusa, ponieważ moim pragnieniem w odpowiedzi na wolę Pana jest być sługą jedności »w prawdzie i miłości«". We wprowadzeniu do nabożeństwa dodał zaś, że “obaj czczeni przez nas Święci zawsze wyznawali swą wiarę i swoją jedność z tą Stolicą Świętą i z Kościołem Rzymu, powstałym z przepowiadania Piotra i Pawła".

...
2689

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]