Reklama

Ładowanie...

Zwrot akcji

03.03.2014
Czyta się kilka minut
Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał właśnie tegoroczne dotacje dla filmów fabularnych.
Z

Złożona z wybitnych twórców komisja wybrała sześć projektów. Nie znalazł się wśród nich „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. Na początku uzasadnienia odmowy komisja zaznaczyła, że jej decyzja „abstrahuje od kwestii politycznych” (co nie jest zbieżne z krytyką „apologii jednej postawy wobec katastrofy”, pojawiającą się w dalszej części pisma). Czekające na film Krauzego środowiska prawicowe i tak wiedzą lepiej: to kolejny dowód na ścisły związek PISF z PO.
Pomijając kwestię wątpliwej jakości artystycznej projektu, warto zwrócić uwagę na kryteria oceny, które odczytać można z uzasadnienia. Wydają się one zaczerpnięte z amerykańskich podręczników dla scenarzystów, w których model scenariusza sprowadza się do prostego wykresu: nad osią czasu wyrysowana jest krzywa napięcia. Cytuję zarzuty komisji: „brakuje wyraźnych zwrotów akcji i dramaturgicznej kulminacji”, „działania bohaterki nie...

1994

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]