Reklama

Zwiastujące zmartwychwstanie

Zwiastujące zmartwychwstanie

06.11.2006
Czyta się kilka minut
Łukasz, tak oryginalny w przedstawianiu kobiet w Ewangelii, również ich obecność i rolę w wydarzeniach męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa opisuje na swój sposób.
I

Inaczej niż u Marka i Mateusza, u Łukasza nie poprzedza ich proroczy znak namaszczenia Jezusa przez bezimienną kobietę (dochodzi do tego na początku Jego działalności publicznej; Łk 7, 36-50). W pewnym sensie funkcję sceny namaszczenia przejmuje występująca jedynie u Łukasza wzmianka o kobietach towarzyszących drodze krzyżowej Jezusa: "A szedł za Nim wielki tłum ludu, a zwłaszcza kobiet, które płakały i zawodziły nad Nim. Jezus obróciwszy się do nich powiedział: »Nie płaczcie nade Mną, płaczcie raczej nad sobą i nad swoimi dziećmi, bo nadchodzą dni, kiedy będą mówić: 'Szczęśliwe niepłodne, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły'«..." (Łk 23, 27n). Zachowanie kobiet opisano zatem jak płaczek - biją się w piersi i zawodzą, zapowiadając śmierć Jezusa. Wymowa ich gestów jest jednak osłabiona, znany jest już bowiem wyrok. Poza tym - inaczej niż w przypadku kobiety...

9546

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]