Reklama

Zostawił Paryż i zginął

Zostawił Paryż i zginął

04.07.2016
Czyta się kilka minut
Tysiące ludzi przyszły w miniony piątek 1 lipca na cmentarz Łyczakowski we Lwowie, aby pożegnać śpiewaka operowego Wasyla Slipaka, który zginął śmiercią żołnierza na froncie rosyjsko-ukraińskim.
Fot. wassylslipak.com
S

Slipak uważany był za wyjątkowy talent muzyczny: urodzony w 1974 r., ukończył lwowskie konserwatorium i w wieku 23 lat został zatrudniony w Operze Paryskiej jako solista-baryton. Zamieszkał we Francji i występował na scenach Zachodu, wykonując najbardziej znane role operowe i zbierając liczne nagrody.

Gdy na przełomie 2013/2014 r. na Ukrainie zaczęła się rewolucja Euromajdanu, a potem rosyjska agresja, porzucił śpiewanie (jak sądził, na chwilę), wrócił do kraju i został wolontariuszem. Organizował pomoc dla Majdanu – także wśród znajomych we Francji – a potem dla ukraińskiego wojska i oddziałów ochotniczych, przeznaczając na to także znaczną część swego majątku. W 2015 r. wstąpił do frontowego oddziału ochotniczego, podległego organizacji Prawy Sektor – choć jego brat Orest podkreśla, że Wasyl nie należał do żadnej partii i pomagał różnym grupom ochotniczym, a także regularnej armii. Na froncie przybrał pseudonim „Mif” – skrót od ukraińskiej wersji imienia Mefistofelesa z opery „Faust”, jednej z jego ulubionych ról, którą śpiewał w Paryżu. W maju pojechał na krótko do Paryża, aby dać koncert i dochód z niego przekazać potrzebującym na Ukrainie. Guillaume Dussault, jego kolega z Opery Paryskiej mówił Radiu Swoboda, że próbował przekonać przyjaciela, by nie wracał na front: „Chciałem go ochronić. Ale on nic nie robił połowicznie. Chciał być potrzebny, uważał, że same słowa nic dziś nie zmienią” .

Wasyl Slipak zginął 29 czerwca we wsi Łuhańskie koło Doniecka. Podczas rosyjskiego ataku na pozycje ukraińskie dostał postrzał w głowę. Tego dnia w różnych miejscach frontu zginęło lub odniosło rany 13 ukraińskich żołnierzy. W całym minionym tygodniu Ukraińcy stracili 44 zabitych i rannych.

Fragmenty operowych wystąpień Slipaka można obejrzeć na jego dawnej stronie internetowej: www.wassylslipak.com. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]