Reklama

Znaczy kapitan

Znaczy kapitan

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Przed meczem kończącym kompletnie nieudane dla Polaków eliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej kapitan naszej reprezentacji Mariusz Lewandowski wypowiedział słowa następujące: "Słowacy muszą w środę z nami wygrać, by awansować na mundial. Mecz będzie ciężki, nie jest łatwo grać co cztery dni, a po porażce - to już w ogóle. Czekamy na motywację ze strony Słoweńców. Jeśli chcą, byśmy zagrali z jeszcze większym charakterem, niż zamierzamy, niech dzwonią do PZPN i złożą jakąś ofertę". Przełóżmy na ludzki język: Polacy grają ze Słowacją. Kapitan biało-czerwonych domaga się od Słoweńców, którzy dzięki naszej wygranej mają szansę na awans, zapomogi finansowej.
W

W tej krótkiej wypowiedzi kryje się cała tajemnica polskiego futbolu: otóż nasi piłkarze nieźle radzą sobie z rachunkami. Potrafią liczyć, kombinować i wychodzić na "finansowy plus". Potrafią też, dodajmy, używać okrągłych zdań, by usprawiedliwić swoją porażkę. Znacznie gorzej wychodzą im strzały z dystansu, przyjęcie piłki, drybling, stałe fragmenty gry, właściwie wszystko, co w fachu piłkarskim istotne.

I gdyby tak hierarchia celów w polskiej piłce nie była postawiona na głowie, gdyby polscy piłkarze lepiej strzelali niż liczyli, Lewandowski nie musiałby kompromitować się apelami o łapówkę: miałby wystarczająco dużo pieniędzy dzięki własnym umiejętnościom. A ponieważ umiejętności nie staje, prezentuje mentalność złodziejaszka bazarowego: wyrzucają go z hukiem, ale zdąży jeszcze schować do kieszeni jabłko.

Mariuszowi Lewandowskiemu nie...

1128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]