Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Zmiany w Kościele krakowskim

Zmiany w Kościele krakowskim

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Już sama statystyka robi wrażenie: pracę zmieniło 163 księży, czyli 14 proc. diecezjalnego duchowieństwa.
K

Krakowscy księża nie pamiętają tak dużych zmian. Przydziały do parafii otrzymało 20 neoprezbiterów, a miejsca pracy zmieniło aż 80 wikariuszy. 43 nominacje związane są z urzędem proboszcza, który zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego „cieszy się stałością” – biskup nie może bez powodu usuwać proboszcza z urzędu (zwykle robi to na jego prośbę). W tym roku 11 proboszczów zmieniło parafie. Z powodu wieku emerytalnego (osiągnięcia 70. roku życia) z urzędu ustąpiło 11 proboszczów. Jeden otrzymał urlop zdrowotny, a jeden uzyskał pozwolenie na przeniesienie się do archidiecezji łódzkiej. Z kolei 15 wikarych awansowało na proboszczów.

Najważniejsze zmiany dotyczą kierowniczych stanowisk instytucji diecezjalnych. Dotychczasowy ekonom diecezjalny ks. Wojciech ­Olszowski (ur. 1968 r.) został proboszczem w Wieliczce, zaś dyrektor krakowskiego Caritas ks. Bogdan Kordula (1965 r.) proboszczem w Skawinie. Na ich miejsce mianowani zostali ks. Paweł Rybski (1974 r.) i ks. Andrzej Kamiński (1962 r.). Pytani przez nas krakowscy księża mówią, że największe zaskoczenie spowodowała zmiana na stanowisku kustosza Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach – ks. Jana Kabzińskiego (1950 r.) zastąpił ks. Mateusz Hosaja (ur. 1979), który rok temu został wicerektorem krakowskiego seminarium. Ks. Kabziński od początku pomagał kard. Stanisławowi Dziwiszowi realizować ideę Sanktuarium św. Jana Pawła II, a do emerytury zostało mu zaledwie dwa lata.

Tymi nominacjami metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski dokończył rozpoczętą rok temu wymianę kadry w najważniejszych instytucjach diecezjalnych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ale jakbym była, to tak jak ten jeden proboszcz, przeniosłabym się do Łodzi :) Ta akurat zmiana była na pewno racjonalna.

podstawowe narzędzie dyktatorów, bolszewików i tchórzy
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]