Reklama

Zmartwychwstanie Sabiny

Zmartwychwstanie Sabiny

08.04.2017
Czyta się kilka minut
Dwie historie z książki Adama Nowaka-Arczewskiego „Zmiłuj się nad nami” nie dają o sobie zapomnieć.
P

Pierwsza to historia młodego partyzanta z Klimontowa – Włodzimierza Gadulskiego. Jest środek wojny, niemiecka gadzinówka publikuje listę katyńską. Są na niej dwaj bracia Włodzimierza – Jan i Stanisław. Obok tłustym drukiem napisano, że za zbrodnię odpowiada NKWD. Chłopak myśli: NKWD to Żydzi. Trzeba braci pomścić. Wie, gdzie w okolicy ukrywa się Żyd, kolega ze szkolnej ławy, Chaskiel. Nocą kilku partyzantów idzie do tego domu. Biją gospodarza tak długo, aż w końcu jego żona wskazuje kryjówkę. Partyzanci wyprowadzają ukrywającego się za stodołę i zabijają strzałem w tył głowy.

Mieszkańcy wiedzą, kto strzelał, ale ani w czasie wojny, ani po jej zakończeniu nikt o tym nie mówi. Sprawcy nie zostają ukarani. Jednak kilka lat później Włodzimierz dostaje list z Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że bracia żyją: z armią Andersa wyszli z Rosji i przez Włochy trafili do Anglii. Wychodzi...

3915

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]