Reklama

Zmarł twórca polskiej opieki paliatywnej

Zmarł twórca polskiej opieki paliatywnej

28.10.2019
Czyta się kilka minut
Prof. Jacek Łuczak, założyciel Hospicjum Palium w Poznaniu, a także pierwszej w kraju poradni leczenia bólu, w grudniu skończyłby 85 lat.
WALDEMAR WYLEGALSKI / / POLSKA PRESSE / EAST NEWS
S

Specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny paliatywnej, stworzył hospicjum, które jest dziś największą tego typu placówką w Polsce. Pionier, bez którego niemożliwy byłby rozwój ruchu hospicyjnego – mówi o nim środowisko. Empatyczny lekarz, który zawsze znajdował czas dla ludzi – wspominają rodziny pacjentów.

„Był niestrudzonym propagatorem opieki hospicyjnej, (...) co doprowadziło do utworzenia w latach 90. kilkudziesięciu jednostek opieki paliatywnej w niemal całym kraju, a następnie w Europie Środkowo-Wschodniej i w Azji – napisano na stronie Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, założonego trzy dekady temu przez prof. Łuczaka. – Był Autorem pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie programu nauczania opieki paliatywnej”.

Pogrzeb prof. Łuczaka odbędzie się 31 października w Poznaniu. ©℗

Czytaj także: Praca jak każda inna - rozmowa z dr. Pawłem Grabowskim

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]