Reklama

Zmarł papieski wydawca

Zmarł papieski wydawca

13.05.2018
Czyta się kilka minut
Mario Agnes, wieloletni dyrektor „L’Osservatore Romano”, zmarł 9 maja w swoim mieszkaniu w Watykanie. Miał 86 lat. Dyrektorem watykańskiego dziennika mianował go w roku 1984 Jan Paweł II.
VATICANNEWS.IT
VATICANNEWS.IT
F

Funkcje tę pełnił do przejścia na emeryturę w 2007 r. Agnes cieszył się wielkim zaufaniem Jana Pawła II, który często się z nim spotykał.

Był wykładowcą historii chrześcijaństwa na Uniwersytecie w Cassino i na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. W trudnych latach 1973-1980 był przewodniczącym Włoskiej Akcji Katolickiej, którą wyprowadził z kryzysu. W 1976 r . Paweł VI mianował go szefem wydawnictwa Nuova Editoriale Italiana, wydawcy katolickiego dziennika „Avvenire”. Jest wreszcie współautorem (z Michele Zapella) dwutomowego dzieła „Giovanni Paolo II: linee di un pontificato”  (wyd. Libreria Editrice Redenzione 2014).

Niewątpliwie wywarł wielki wpływ na kształt „L’Osservatore Romano”. Jego poprzednikiem był Valerio Volpini, do gabinetu którego drzwi zawsze stały otworem (dosłownie). Agnes miał inny styl, droga do dyrektora wiodła przez sekretariat. Zlikwidował funkcje zastępców (zwolniony został z redakcji zastępca dyrektora Gian Franco Svidercoschi, prawdopodobnie ściągnięty do Watykanu z „Il Tempo” z inicjatywy Jana Pawła II).

Kolejni papieże – Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI – darzyli Agnesa wielkim szacunkiem, czego świadectwem są  pisane przy różnych okazjach papieskie listy. Benedykt XVI nadając odchodzącemu na emeryturę Agnesowi w 2007 r. tytuł honorowego dyrektora, podkreślał jego niezłomną wierność Magisterium Kościoła i wychwalał „wielkie trudy podejmowane przez lata po to, aby każdego dnia wypełnić swoje obowiązki i nie zawieść oczekiwań przełożonych”. W tymże liście papież podkreślił, że Mario Agnes starał się stworzyć z personelu „L’Osservatore Romano” wspólnotę pracy na miarę szlachetnych tradycji pisma.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]