Reklama

Zmarł kardynał Danneels, sojusznik papieża

Zmarł kardynał Danneels, sojusznik papieża

18.03.2019
Czyta się kilka minut
M

Mieszkając w bogatej Europie łatwo zapominamy, czym jest bieda” – mawiał zmarły 14 marca kard. Godfried Danneels, prymas Belgii w latach 1979–2010. Dlatego z entuzjazmem komentował działania Franciszka: „on zmusi nas do nowego i bardziej uważnego spojrzenia na ubóstwo”. Zmarły purpurat był jednym z kościelnych progresistów: popierał decentralizację władzy kościelnej i diakonat kobiet, twierdził, że homoseksualizm jest „naturalną dyspozycją”, krytykował zapisy „Humanae vitae”, uważał, że w obliczu AIDS dopuszczalne jest stosowanie prezerwatyw. Podkreślał, że celem Kościoła jest ewangelizacja, ale bardziej przez obecność w świecie niż przez słowa. Papież na tyle cenił poglądy Danneelsa, że zaprosił go już jako emeryta na oba synody o rodzinie (2014-15). ©℗

Czytaj także: Kard. Godfried Danneels dla "TP" o integracji Polski z Unią Europejską

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]