Reklama

Złudzenie czy znak

Złudzenie czy znak

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Żyjemy w świecie "cudów techniki, obiecuje się nam "cuda ekonomiczne, czasami "cud sprawia, że wydostajemy się z sytuacji karkołomnych. Potrzebujemy spotkań z "cudownymi ludźmi i "cudownych chwil. Sprawa komplikuje się, gdy o "cudach zaczynamy myśleć religijnie.
W

Wielu współczesnym wydaje się, że chrześcijaństwo wymaga wiary, która wbrew rozumowi i doświadczeniu życiowemu każe słuchać niedorzecznych opowieści o wydarzeniach, które albo nie miały, albo nie mogą mieć miejsca, ponieważ są sprzeczne z prawami przyrody i regułami racjonalnego myślenia. W tej perspektywie cuda nie są pomocą dla wiary, jak miało to miejsce od czasów biblijnych po nowożytne, lecz jej ograniczeniem, zniekształceniem bądź utrudnieniem. Skąd to nieporozumienie?

W jakie cuda wierzymy

Dla chrześcijan żaden cud z wyjątkiem Zmartwychwstania Chrystusa nie jest przedmiotem wiary sensu stricto, a wiara w Zmartwychwstanie nie zależy od wiary w cudowne opustoszenie grobu. Inne z przedstawionych w Nowym Testamencie cudów są jeszcze mniej istotne, z czego jednak nie wynika automatycznie niewiara: ani w te cuda, ani we...

6813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]