Reklama

Złudzenie czy znak

Złudzenie czy znak

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Żyjemy w świecie "cudów techniki, obiecuje się nam "cuda ekonomiczne, czasami "cud sprawia, że wydostajemy się z sytuacji karkołomnych. Potrzebujemy spotkań z "cudownymi ludźmi i "cudownych chwil. Sprawa komplikuje się, gdy o "cudach zaczynamy myśleć religijnie.
W

Wielu współczesnym wydaje się, że chrześcijaństwo wymaga wiary, która wbrew rozumowi i doświadczeniu życiowemu każe słuchać niedorzecznych opowieści o wydarzeniach, które albo nie miały, albo nie mogą mieć miejsca, ponieważ są sprzeczne z prawami przyrody i regułami racjonalnego myślenia. W tej perspektywie cuda nie są pomocą dla wiary, jak miało to miejsce od czasów biblijnych po nowożytne, lecz jej ograniczeniem, zniekształceniem bądź utrudnieniem. Skąd to nieporozumienie?

W jakie cuda wierzymy

Dla chrześcijan żaden cud z wyjątkiem Zmartwychwstania Chrystusa nie jest przedmiotem wiary sensu stricto, a wiara w Zmartwychwstanie nie zależy od wiary w cudowne opustoszenie grobu. Inne z przedstawionych w Nowym Testamencie cudów są jeszcze mniej istotne, z czego jednak nie wynika automatycznie niewiara: ani w te cuda, ani we...

6813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]