Reklama

Zioła z grobu Adama

Zioła z grobu Adama

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Stanisław Rosiek, Mickiewicz (po śmierci). Studia i szkice nekrograficzne, słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2013
K

Kontynuując studia zawarte przed laty w książce „Zwłoki Mickiewicza”, Stanisław Rosiek analizuje pośmiertne formy istnienia autora „Dziadów”, jego sposoby komunikowania się z nami, oddziaływanie na poglądy i losy pokoleń Polaków. W pewnym sensie Mickiewicz nadal żyje – mówi badacz, rekonstruując symboliczny status poety: od pogrzebu, gdy zdawało się „dochodzić do interakcji (umarłego) wieszcza i (osieroconych) słuchaczy”, „jakby Mickiewicz nadal był pośród nich obecny, coś im mówił, jakby ciągle jeszcze aktywnie odgrywał rolę narodowego wieszcza i pierwszego Polaka”, poprzez m.in. polskie „kłótnie nad trumną”, doniesienia prasowe o śmierci Mickiewicza i poświęcone mu kondolencje, po... wygląd ziół, które wydobyto z grobu Poety w 1890 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]