Ziarnko gorczycy

Ewangelia z ostatniego wtorku: „Jezus powiedział: Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: »Pójdź zaraz i siądź do stołu«?

20.11.2017

Czyta się kilka minut

Czy nie powie mu raczej: »Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił«? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: »Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać«” (Łk 17, 7-10).

Myślę, że klucz interpretacyjny do tego tekstu kryje się w pominiętym w Lekcjonarzu (zapewne ze względów stylistycznych), otwierającym niemal naszą perykopę słówku „jednak”: „Kto z was jednak (grec. ; łac. autem), mając sługę...”. Owo „jednak” łączy odczytany fragment Ewangelii z bezpośrednio go poprzedzającym; a tam Jezus mówi do Apostołów: „gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: »Wyrwij się z korzeniami i przesadź się w morze«; i byłaby wam posłuszna” (Łk 17, 6).

W jednym zdaniu Jezus zawarł dwa obrazy niemożliwości: morwa bowiem ma bardzo szeroko rozbudowany system korzenny – tak więc jej wykopanie z ziemi graniczy niemal z cudem. Gdyby jednak nawet się powiodło, jej zasadzenie pośrodku morza jest z całą pewnością niewykonalne.

Dwa obrazy niemożliwości zawarte są również w przytoczonej perykopie: oto kończysz całodzienną, ciężką pracę – wracasz do domu z nadzieją na odpoczynek, który ci się słusznie należy. Ale nic z tego, teraz w domu musisz natychmiast podjąć jeszcze kolejną pracę – odpoczywał będziesz jako ostatni. Już samo to wydaje się postępowaniem ponad siły. Gdyby jednak udało się w ten sposób na co dzień postępować, to uznanie siebie – po takiej „robocie” – za „nieużytecznego” (dosł. „niekoniecznego”) zdaje się przekraczać nasze możliwości. To, po ludzku, niemożliwe.

Jezus temu nie zaprzecza. Mówi jednak, że jest to możliwe przy odrobinie wiary. Jest możliwe dla człowieka, który ma wiarę wielkości ziarnka gorczycy.

Co to jest wiara? Wiara to nie jest jedynie rozumowa akceptacja kilku abstrakcyjnych prawd, nie system etyczny i nie światopogląd. Wiara to osobiste spotkanie z Jezusem.

Jezus jest Tym, który jako pierwszy wypełnia wypowiedziane do nas Słowo. Jest sługą. Więcej, jest niewolnikiem. Jest też w swojej postawie niewolnika całkowicie bezinteresowny – niczego w zamian nie żąda, zawsze zajmuje „ostatnie miejsce”. Ilekroć Go spotykamy, musimy przyjąć posługę z Jego strony. Nie daje się wyprzedzić. Zawsze staje przed nami w postawie sługi.

Wystarczy nam „odrobina” tego doświadczenia – najmniejsze spotkanie z Nim, a to, co po ludzku niemożliwe, stanie się dla nas osiągalne.

Doświadczenie komunii z Jezusem wielkości ziarnka gorczycy: pół godziny Eucharystii, pięć minut modlitwy (porannej, wieczornej czy gdzieś w ciągu dnia), lektura czterech-pięciu wersetów Pisma Świętego, kilka złotych jałmużny (podarowane z serca) lub kilka minut spotkania z kimś potrzebującym. Nie, nie chodzi o nieustanne i pełne poświęcenie czasu Panu. Wystarczy najmniejsze spotkanie – to, co niemożliwe, stanie się.

Nie pytajmy więc: czy to możliwe? Zapytajmy się: czy chcę?©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 48/2017