Reklama

Zakąski przekąski

Zakąski przekąski

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Nie wiem,czy duch społeczeństwa obywatelskiego przeniknie z krakowskiego przedmieścia do apteki w Kłodzku. Chodzi o to, żeby wzgląd na dobro społeczności wziął górę nad utargiem.
P

Przeczytałem gdzieś, że 10 sierpnia, w czasie happeningu pod krzyżem, mieliśmy do czynienia z przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego. Coś w tym jest: mieliśmy do czynienia z samoorganizacją bez impulsu ze strony władzy państwowej, z potrzebą wspólnoty, z zainteresowaniem sprawami społecznymi, a konkretnie: społecznym problemem oddzielenia Kościoła od państwa. Tego i owego jednak do pełni zabrakło. Pogardliwe traktowanie symboli religijnych (pluszowy miś przybity do krzyża), papież-przebieraniec, krzyż z puszek po piwie - nie najlepiej świadczą o klasie tego naszego obywatelskiego społeczeństwa. Trwałość owej samoorganizacji też może budzić wątpliwości, nic konstruktywnego bowiem z tej imprezy nie wynikło. Elementem istotnym dla tego rodzaju społeczeństwa jest świadomość potrzeb wspólnoty, tu mieliśmy raczej lansowanie własnych potrzeb, czy raczej odczuć, bez litości dla...

4121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]