Reklama

Ładowanie...

"Zagubiona prawda"

11.04.2004
Czyta się kilka minut
EWA SZYMAŃSKA-WIERZYŃSKA: - Jak to się stało, że dwoje autorów bez polskich korzeni napisało książkę o Polakach, którzy zestrzelili rekordową liczbę niemieckich bombowców?
L

LYNNE OLSON: - To tak ciekawy temat, że trudno było uwierzyć, iż nikt tego jeszcze nie opisał dla amerykańskiego czytelnika. Na początku lat 90., zbierając materiał do książki “Chłopcy Murrowa", wypożyczyliśmy film “Bitwa o Anglię". Jest tam scena z polskimi lotnikami. Pomyślałam: “Dziwne, nigdy nie słyszałam o Polakach, którzy tam walczyli". Parę miesięcy później podczas kolacji w Waszyngtonie siedziałam obok Danuty Lockett, córki polskiego pilota. Pamiętała opowieści ojca, przegadałyśmy cały wieczór i wróciłam do domu przekonana, że to wspaniała historia. Ale nie było zainteresowania wśród wydawców. Nasza agentka powiedziała, że czytelnik amerykański nie czyta książek o tematyce “zagranicznej". Parę lat później to się zmieniło, odrodziło się zainteresowanie II wojną światową. Kiedy złożyliśmy dwunastu wydawcom propozycję wydania książki, reakcja była natychmiastowa, a przy...

11552

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]