Reklama

Ładowanie...

Za co Zulusi lubią Putina

w cyklu STRONA ŚWIATA
31.03.2023
Czyta się kilka minut
Władimir Putin, ścigany listami gończymi Międzynarodowego Trybunału Karnego, wybiera się w sierpniu w podróż do RPA. Aresztowania się nie boi, bo rządzący w Pretorii czują się dłużnikami Kremla.
Ministrowie spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i Południowej Afryki Naledi Pandor, Pretoria, 23 stycznia 2023 / PHILL MAGAKOE/AFP/East News
R

Republika Południowej Afryki jest członkinią Międzynarodowego Trybunału Karnego i była jego entuzjastyczną orędowniczką, gdy powstawał na przełomie stuleci. Zaledwie dziesięć lat wcześniej uwolniła się od ustroju rasowej dyskryminacji, apartheidu, a w 1994 roku przeprowadziła pierwsze w swoich dziejach wolne wybory, w których głos czarnych znaczył tyle, co białych. Na początku nowego stulecia jej pierwszy czarnoskóry prezydent, Nelson Mandela, patriarcha i sumienie Afryki, nie sprawował już władzy, oddał ją młodszym, ale cieszył się jeszcze większym poważaniem, a jego następcy liczyli się z jego zdaniem.

Nakaz aresztowania

Przystępując do Międzynarodowego Trybunału Karnego i podpisując jego Statut Rzymski, Południowa Afryka wraz ze 122 innymi krajami (32 z nich leżą w Afryce) zobowiązała się zatrzymywać na swoim terytorium osoby ścigane listami gończymi trybunału za...

12775

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]