Reklama

Ładowanie...

20 lat po inwazji na Irak. Jak USA oszukały świat i zawiodły Bliski Wschód? [JAGIELSKI STORY #25]

20 lat po inwazji na Irak. Jak USA oszukały świat i zawiodły Bliski Wschód? [JAGIELSKI STORY #25]

27.03.2023
Czyta się kilka minut
19 marca 2003 r. Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy, w tym także Polska, rozpoczęli inwazję na Irak. Rozmawiamy o historii tamtej nocy w Bagdadzie, o trwającej 8 lat okupacji Iraku i konsekwencjach rozpoczętej równo 20 lat temu wojny, także tych bardzo współczesnych: powstaniu Państwa Islamskiego, rosnących wpływach Chin na Bliskim Wschodzie i możliwym porozumieniu między Arabią Saudyjską a Iranem. Gościem specjalnym odcinka jest Jan Mikruta, jeden z dwóch polskich dziennikarzy, którzy 20 lat temu byli w Bagdadzie i na własne oczy widzieli wkraczających do miasta amerykańskich żołnierzy. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
fot. Grażyna Makara

Posłuchaj

W

W tym odcinku:

 

 

  • Jak Stany Zjednoczone oszukały świat, przekonując międzynarodową koalicję do nielegalnej napaści na Irak?
  • Jakie konsekwencje ma rozpoczęta 20 lat temu wojna?
  • W jakiej sytuacji znajduje się obecnie Irak?
  • W jaki sposób Chiny realizują swoje interesy na Bliskim Wschodzie?

Nowe odcinki podkastu realizujemy dzięki Waszemu wsparciu. Dołącz do zbiórki na Patronite>>>

JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story

 

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter