Reklama

Z Wikipedią na szlaku

Z Wikipedią na szlaku

21.09.2020
Czyta się kilka minut
J

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie ruchu turystycznego w małej miejscowości jest aktualizacja odpowiadającego jej hasła w Wikipedii. Nawet niewielka edycja może wnieść do budżetu dodatkowe 100 tys. funtów (prawie pół mln zł) w skali roku – takie wnioski płyną z eksperymentu przeprowadzonego wspólnie przez ekonomistów z turyńskiego Collegio Carlo Alberto oraz Centrum Europejskich Badań Gospodarczych ZEW z Mannheim w Niemczech.

Badacze losowo wybrali miasteczka w Hiszpanii, a następnie rozbudowali ich charakterystykę w Wikipedii, dodając kilka akapitów na temat historii i lokalnych atrakcji. Zamieszczali także atrakcyjne zdjęcia okolicy. Większość treści została szybko przetłumaczona z hiszpańskiej wersji strony na francuski, niemiecki, włoski czy holenderski. Na efekty nie trzeba było długo czekać: liczba turystów zatrzymujących się w miasteczkach z podrasowanym przez ekonomistów opisem wzrosła średnio o 9 proc.

Przeniesiony nad Wisłę eksperyment przydałby się szczególnie województwom mazowieckiemu i małopolskiemu, które w czasie minionych wakacji, jak podał GUS, straciły najwięcej. Odpowiedzią może być reakcja redaktorów encyklopedii, którzy, zorientowawszy się w trwającym eksperymencie, zablokowali możliwość kolejnych edycji zespołowi badaczy, karcąc ich za komercyjne wykorzystywanie strony. ©℗

(za „The Guardian”/„Independent”)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]