Reklama

Z dziejów edukacji narodowej

Z dziejów edukacji narodowej

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Pan Roman Giertych, wicepremier rządu RP i minister edukacji, właśnie w tym charakterze bawił w Stambule i tam, na konferencji ministrów oświaty państw UE, okazał się jedynym, który sprzeciwił się projektowi sporządzenia wspólnego podręcznika historii Europy. Ma on być zalecony (nie nakazany, broń Boże) licealistom krajów Unii dla przypomnienia o bagatelce - przynajmniej o tych faktach, na których istnienie wszyscy zechcą się zgodzić, a jakie z naszego kłótliwego kontynentu uczyniły bezprzykładny fenomen wspólnoty cywilizacyjnej. Pan Mirosław Orzechowski, wiceminister tejże edukacji, dodał tu ważne usprawiedliwienie owej deklaracji: w takim dziele obcych rąk zabrakłoby z pewnością nawet wzmianki o tym, że druga wojna światowa zaczęła się od napaści Niemiec na Polskę.
O

Otóż mamy dla obu panów niespodziankę: podręcznik już istnieje. Jest nim "Europa" Normana Daviesa. Jego przekład polski ukazał się nakładem wydawnictwa Znak jeszcze w roku 1999, ale jakoś obu panom od edukacji nie wpadł w oko. Tomisko ma 1406 stron druku. Na stronicy 1059 rozdział o drugiej wojnie światowej zaczyna się od słów: "Inwazja na Polskę, w dniu 1 września 1939 roku...". Na stronicy 1065 trzystronicowy rozdział o Katyniu zaczyna się od słów: "5 marca 1940 roku Stalin podpisał rozkaz....". Z księgą Daviesa żadne inne podobne ze znanych mi dzieł nie wytrzymuje porównania pod dwoma względami: nikt jeszcze nie opisał dziejów Europy tak wyczerpująco, a zarazem treściwie, nikt też tak szczegółowo, odkrywczo i troskliwie nie opisał roli Polski i Polaków wśród tłumu narodów, stłoczonych na tym przylądku Azji, który nim być właśnie przestał. Co prawda w książce Daviesa bitwę...

1355

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]