Reklama

Wyparty dramat: na Morzu Śródziemnym ciągle giną uchodźcy

Wyparty dramat: na Morzu Śródziemnym ciągle giną uchodźcy

29.01.2019
Czyta się kilka minut
Dlaczego Europa po cichu godzi się, żeby ruch uchodźców powstrzymywała Libia - kraj zdominowany przez grupy przestępcze? Mówi reporter Marcin Żyła.
Wagadugu, 2018 r. / fot. Grażyna Makara
Wagadugu, 2018 r. / fot. Grażyna Makara

Posłuchaj

S

Sto siedemnaście osób zginęło kilka dni temu u wybrzeży Libii. Wśród nich dziesięć kobiet - jedna w ciąży, i dwoje dzieci. Ten news szybko przemknął przed nasze media, tymczasem od 2014 r. na Morzu Śródziemnym zginęło 16 tysięcy osób, które próbowało przeprawić się do Europy.

Z Marcinem Żyłą - reporterem i redaktorem "Tygodnika Powszechnego", który śledzi kryzys uchodźczy od samego jego początku, rozmawiamy o tym, dlaczego Europa wyparła problem poza swoje granice i jak po cichu godzi się, żeby ruch uchodźców powstrzymywała Libia - kraj niestabilny, zdominowany przez grupy przestępcze, wyjęty spod jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka. 

Jak biegną dziś szlaki uchodźcze? Jaka przyszłość czeka Afrykę - i Europę? Czy dzisiejsza europejska polityka zamykania oczu nie upadnie pod własnym ciężarem?

Zobacz także: materiał New York Timesa - jak Europa deleguje cierpienie migrantów na morzu:

W podkaście wykorzystano utwór: "Thunder Dreams", Kevin MacLeod (incompetech.com), Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License


Wydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz