Reklama

Krajobraz po minister Zalewskiej

Krajobraz po minister Zalewskiej

31.05.2019
Czyta się kilka minut
O miejsca w szkołach średnich ubiega się dwa razy więcej uczniów niż rok temu. To efekt reformy edukacji, której liderka przenosi się właśnie do europarlamentu. O chaosie pozostawionym przez minister edukacji i jej zespół ekspertów, opowiada Przemysław Wilczyński.
Minister edukacji Anna Zalewska odbiera zaświadczenie o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Warszawa, 31 maja 2019 r. / fot. Piotr Molecki / East News
Minister edukacji Anna Zalewska odbiera zaświadczenie o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Warszawa, 31 maja 2019 r. / fot. Piotr Molecki / East News

Posłuchaj

N

Nawet ponad trzydziestu chętnych na jedno miejsce zgłaszało się do liceów, techników i szkół branżowych. Do rekrutacji stanęło dwa razy więcej uczniów niż rok temu: łącznie prawie siedemset sześć tysięcy absolwentów ósmych klas podstawówek – i trzecich klas gimnazjum. Ten efekt podwójnego rocznika wywołała reforma edukacji firmowana przez minister Annę Zalewską. Która właśnie zdobyła mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego.

Choć premier Mateusz Morawiecki, podczas debaty nad wotum nieufności dla minister Zalewskiej w październiku zeszłego roku, mówił: „Pani minister Annie Zalewskiej tak naprawdę należy się medal za to, co zrobiła (…). Wielka reforma gimnazjów, którą pani minister Zalewska zrobiła, jest czymś szalenie potrzebnym dla usprawnienia całego szkolnictwa” – to jednak Najwyższa Izba Kontroli uznała właśnie zmiany w systemie oświaty za nierzetelnie przygotowane i wdrożone. Ale to już zmartwienie kolejnego ministra.

W najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego o chaosie pozostawionym przez panią minister Annę Zalewską i jej zespół ekspertów odpowiedzialnych za reformę, opowiada publicysta „Tygodnika” Przemysław Wilczyński. – Pani minister odchodzi, eksperci zostają, zostaje reforma, zostaje bałagan i zostajemy my, rodzice i nauczyciele, z efektami jej pracy – mówi.

Nagrania wypowiedzi polityków pochodzą z archiwów Sejmu RP.

Muzyka: Kevin MacLeod (incompetech.com), Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No jak to. Przecież to samorządy są winne chaosu w oświacie. Tak Pani Zalewska skomentowała sytuację. Teraz, już bezpieczna, będzie udawała, że robi coś dla Polski w UE.

o b r z y d z e n i e
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz