Reklama

Ładowanie...

Krajobraz po minister Zalewskiej

Krajobraz po minister Zalewskiej

31.05.2019
Czyta się kilka minut
O miejsca w szkołach średnich ubiega się dwa razy więcej uczniów niż rok temu. To efekt reformy edukacji, której liderka przenosi się właśnie do europarlamentu. O chaosie pozostawionym przez minister edukacji i jej zespół ekspertów, opowiada Przemysław Wilczyński.
Minister edukacji Anna Zalewska odbiera zaświadczenie o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Warszawa, 31 maja 2019 r. / fot. Piotr Molecki / East News
Minister edukacji Anna Zalewska odbiera zaświadczenie o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Warszawa, 31 maja 2019 r. / fot. Piotr Molecki / East News

Posłuchaj

N

Nawet ponad trzydziestu chętnych na jedno miejsce zgłaszało się do liceów, techników i szkół branżowych. Do rekrutacji stanęło dwa razy więcej uczniów niż rok temu: łącznie prawie siedemset sześć tysięcy absolwentów ósmych klas podstawówek – i trzecich klas gimnazjum. Ten efekt podwójnego rocznika wywołała reforma edukacji firmowana przez minister Annę Zalewską. Która właśnie zdobyła mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego.

Choć premier Mateusz Morawiecki, podczas debaty nad wotum nieufności dla minister Zalewskiej w październiku zeszłego roku, mówił: „Pani minister Annie Zalewskiej tak naprawdę należy się medal za to, co zrobiła (…). Wielka reforma gimnazjów, którą pani minister Zalewska zrobiła, jest czymś szalenie potrzebnym dla usprawnienia całego szkolnictwa” – to jednak Najwyższa Izba Kontroli uznała właśnie zmiany w systemie oświaty za nierzetelnie przygotowane i wdrożone. Ale to już zmartwienie kolejnego ministra.

W najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego o chaosie pozostawionym przez panią minister Annę Zalewską i jej zespół ekspertów odpowiedzialnych za reformę, opowiada publicysta „Tygodnika” Przemysław Wilczyński. – Pani minister odchodzi, eksperci zostają, zostaje reforma, zostaje bałagan i zostajemy my, rodzice i nauczyciele, z efektami jej pracy – mówi.

Nagrania wypowiedzi polityków pochodzą z archiwów Sejmu RP.

Muzyka: Kevin MacLeod (incompetech.com), Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter