Reklama

Wyjść!

Wyjść!

27.05.2019
Czyta się kilka minut

„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15, 16) – w ostatni piątek liturgia przyniosła Słowo, przed którym spędziłem swego czasu sześć lat, wpatrując się w nie dzień w dzień, było bowiem wypisane wielkimi literami na ścianach prezbiterium kaplicy krakowskiego seminarium.

To Słowo zawsze wyostrza moją uwagę. Kiedyś w medytacji nad nim uderzył mnie przekład Biblii Jerozolimskiej, która czyta to zdanie odrobinę inaczej: „Przeznaczyłem was na to, abyście wyszli (ang. go out), i przynieśli owoc”. Ta właśnie myśl wróciła do mnie teraz. W greckim tekście pada tu słowo hypágo (hina hypágete). Hypágo ma wiele znaczeń: „iść”, „pójść”, ale także „odejść”, „usunąć się z pola widzenia”, „wycofać się” – w sensie porzucenia uprzednio zajętych pozycji, a więc miejsca, stanowiska, poglądów...

3395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zaczyna się traktat Szabat. "Wyjścia" (outgoings) są dwa czyli cztery.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]