Reklama

Wyjątkowe schronisko dla bezdomnych

Wyjątkowe schronisko dla bezdomnych

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Będzie to najbardziej luksusowy przytułek dla bezdomnych w Europie – śmieję się, ale chyba tak rzeczywiście jest – mówi „Tygodnikowi” s. Małgorzata Chmielewska.
W

W Jankowicach koło Ożarowa został otwarty nowy budynek dla 35 pensjonariuszy. Siostra wyjaśnia, że osobom bezdomnym – chorym i starszym – trudno jest znaleźć miejsce do życia, gdyż schroniska zwykle są dla nich nieprzystosowane.

W domu wybudowanym przez sponsora – Macieja Formanowicza, właściciela Fabryki Mebli „Forte” – na podarowanej przez gminę działce na dwa dwuosobowe pokoje przypada jedna łazienka. Oprócz tego jest łazienka dla niepełno- sprawnych leżących z podnośnikiem podarowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Są gabinety medyczne, sale resocjalizacyjne, świetlica i jadalnia, a także mieszkania dla personelu, bo członkowie Wspólnoty Chleb Życia, założonej przez s. Chmielewską, żyją razem z ludźmi bezdomnymi. W środku budynku znajduje się patio z muralami krakowskiego artysty Marcina Czai. – Chciałam, by ludzie mieli tam miło i pięknie – mówi siostra.

14 lipca budynek oraz kaplicę pod wezwaniem bł. Anieli Salawy, do której relikwie przekazali krakowscy franciszkanie, poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. S. Chmielewska zamierza podobne schronisko wybudować w Warszawie. ©℗

Czytaj także: S. Małgorzata Chmielewska: Najsłabszy powinien być VIPem

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]