Reklama

Wycinka trwa

Wycinka trwa

10.08.2020
Czyta się kilka minut
JOEDSON ALVES / EFE / FORUM
O

Około 9 tys. km KW. pierwotnego lasu Amazonii zniknęło od początku sierpnia 2019 r. do końca lipca br. – wynika z danych brazylijskiego systemu DETER, prowadzącego obserwacje satelitarne. To wzrost o ponad jedną trzecią w stosunku do poprzedniego okresu. Większość wycinek prowadzono nielegalnie, za to przy cichym wsparciu urzędującego prezydenta Jaira Bolsonaro, nawołującego do gospodarczego rozwoju Amazonii i zwalczającego naukowców oraz instytucje przedstawiające alarmujące dane. Jedną z nielicznych pozytywnych zmian, jak zauważa „Science”, jest nowy zakaz wykorzystywania ognia podczas karczowania lasów, wprowadzony na najbliższe cztery miesiące. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]