Reklama

Wstęp

Wstęp

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Tuwim to dusza poskładana z różnych tradycji kulturowych, języków i tożsamości.
Julian Tuwim, początek lat 40. Fot. MUZEUM LITERATURY / EAST NEWS
J

Jako poeta na zmianę przeceniany lub niedoceniany, wielbiony i atakowany, afirmowany i odrzucany. Dla jednych autor wierszyków, skeczy, wodewilowych piosenek, aforyzmów i zabaw poetyckich, dla innych wieszcz, spadkobierca romantyków, pieśniarz wtajemniczony. Raz przedstawiał się jako genialny młodzieniec, który czyni sobie język poddanym, innym razem jako mędrzec szukający słów najprostszych i najprawdziwszych. Kim jest dla nas autor „Kwiatów polskich”? Jak dziś go czytamy, jak czytać powinniśmy? Dodatkiem „Tuwim – model do składania” inaugurujemy w „Tygodniku Powszechnym” Rok Tuwima.

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]