Reklama

Wstęp

Wstęp

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Tuwim to dusza poskładana z różnych tradycji kulturowych, języków i tożsamości.
Julian Tuwim, początek lat 40. Fot. MUZEUM LITERATURY / EAST NEWS
J

Jako poeta na zmianę przeceniany lub niedoceniany, wielbiony i atakowany, afirmowany i odrzucany. Dla jednych autor wierszyków, skeczy, wodewilowych piosenek, aforyzmów i zabaw poetyckich, dla innych wieszcz, spadkobierca romantyków, pieśniarz wtajemniczony. Raz przedstawiał się jako genialny młodzieniec, który czyni sobie język poddanym, innym razem jako mędrzec szukający słów najprostszych i najprawdziwszych. Kim jest dla nas autor „Kwiatów polskich”? Jak dziś go czytamy, jak czytać powinniśmy? Dodatkiem „Tuwim – model do składania” inaugurujemy w „Tygodniku Powszechnym” Rok Tuwima.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]