Reklama

Wśród prześladowań

Wśród prześladowań

30.05.2016
Czyta się kilka minut
W przedostatni wtorek Liturgia przypomniała nam niezwykłą obietnicę Jezusa złożoną uczniom:
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
N

Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól – z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym” (Mk 10, 29-30).

Obietnicę tę zapisali wszyscy Synoptycy, ale tylko u Marka pada w niej dookreślenie „wśród prześladowań”: wśród prześladowań otrzymacie stokroć więcej domów, braci, sióstr, matek, dzieci... Ten szczegół (prawdziwy „okruch”) wydaje mi się ważny – wszak Marek redaguje, jak mówi Tradycja, Ewangelię Piotrową; obietnica zaś pada z ust Jezusa jako odpowiedź właśnie na pytanie Piotra: „Oto my opuściliśmy wszystko, i poszliśmy za Tobą” (w zapisie Mateusza Piotr dodaje jeszcze: „Cóż więc otrzymamy?” – Mt 19, 27). Skoro to Piotr postawił ważne dla siebie pytanie, być może to również on najbardziej precyzyjnie...

3183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]