Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Współtwórcy Wielkiej Zmiany

Współtwórcy Wielkiej Zmiany

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Medal św. Jerzego jest dla tych, którzy się wyróżnili w walce ze smokiem zła. Nie jest za osiągnięcie jednego roku, dwóch czy trzech ostatnich lat. Chodzi o tych, którzy w tej walce, towarzyszącej ludziom od Adama i Ewy do końca świata, odegrali role przełomową. Przełomową, co niekoniecznie znaczy spektakularną, bowiem Medal otrzymywali także ludzie bardzo skromni i opinii publicznej mało znani, a zasługujących na to odznaczenie jest wielu. W tym roku jednak laureaci należą do osób z pierwszych stron gazet. Obaj symbolizują przemiany, jakie się w naszej części Europy w ostatnich latach dokonały.
V

Václav Havel jest pierwszym laureatem Medalu spoza Polski - to sytuacja wyjątkowa. Ale i laureat jest kimś wyjątkowym. Pisarz, dysydent, współtwórca Karty ’77, więzień polityczny, pierwszy prezydent Czechosłowacji po Aksamitnej Rewolucji, później prezydent Czech, nie był przecież politykiem z powołania. Podkreślanie moralnego i duchowego wymiaru polityki, co stale czynił, uznawanie prymatu wartości nad doraźnymi celami, nie jest dzisiaj w modzie. A jednak prezydent Havel pełnił swój urząd przez lat 13. Odszedł z niego sam, powszechnie szanowany, jako ostatni z twórców i symboli Wielkiej Zmiany. Umiał przenieść w nową rzeczywistość najlepsze cechy formacji zwanej “opozycją demokratyczną".

Udział Adama Michnika w pokonaniu smoka totalitaryzmu i obaleniu systemu jest niekwestionowany. Kapituła jednak chce zwrócić uwagę na batalie, w których Adam Michnik dał...

3518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]