Reklama

Ładowanie...

Współtwórcy Wielkiej Zmiany

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Medal św. Jerzego jest dla tych, którzy się wyróżnili w walce ze smokiem zła. Nie jest za osiągnięcie jednego roku, dwóch czy trzech ostatnich lat. Chodzi o tych, którzy w tej walce, towarzyszącej ludziom od Adama i Ewy do końca świata, odegrali role przełomową. Przełomową, co niekoniecznie znaczy spektakularną, bowiem Medal otrzymywali także ludzie bardzo skromni i opinii publicznej mało znani, a zasługujących na to odznaczenie jest wielu. W tym roku jednak laureaci należą do osób z pierwszych stron gazet. Obaj symbolizują przemiany, jakie się w naszej części Europy w ostatnich latach dokonały.
V

Václav Havel jest pierwszym laureatem Medalu spoza Polski - to sytuacja wyjątkowa. Ale i laureat jest kimś wyjątkowym. Pisarz, dysydent, współtwórca Karty ’77, więzień polityczny, pierwszy prezydent Czechosłowacji po Aksamitnej Rewolucji, później prezydent Czech, nie był przecież politykiem z powołania. Podkreślanie moralnego i duchowego wymiaru polityki, co stale czynił, uznawanie prymatu wartości nad doraźnymi celami, nie jest dzisiaj w modzie. A jednak prezydent Havel pełnił swój urząd przez lat 13. Odszedł z niego sam, powszechnie szanowany, jako ostatni z twórców i symboli Wielkiej Zmiany. Umiał przenieść w nową rzeczywistość najlepsze cechy formacji zwanej “opozycją demokratyczną".

Udział Adama Michnika w pokonaniu smoka totalitaryzmu i obaleniu systemu jest niekwestionowany. Kapituła jednak chce zwrócić uwagę na batalie, w których Adam Michnik dał...

3518

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]