Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Szanowni Państwo, z przyjemnością zapraszam Państwa na piątą edycję Festiwalu Actus Humanus. Edycję szczególną, jubileuszową, którą chcemy radośnie świętować.
Okładka dodatku: Actus Humanus Fot. Kamila Zarembska
C

Cieszy fakt, że po czterech sezonach marka Actus Humanus stała się ceniona, a Gdańsk wymieniany jest jednym tchem wśród najważniejszych europejskich ośrodków festiwalowych i darzony estymą zarówno przez krytyków, jak i amatorów muzyki dawnych wieków.W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, swoje odczytania wielkich dzieł przywiozą artyści będący autorytetami w dziedzinie wykonawstwa historycznego. Sławny skrzypek Giuliano Carmignola oraz Ottavio Dantone z orkiestrą Accademia Bizantina otworzą festiwal 7 grudnia koncertem wirtuozerskich utworów Johanna Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że perfekcja artystów połączona z żywiołowością interpretacji wywoła entuzjastyczne reakcje.

Zgodnie z festiwalową ideą prezentowania dzieł muzycznych korespondujących z Bożym Narodzeniem Christophe Rousset – wyjątkowy znawca muzyki francuskiej – wraz ze swym zespołem Les Talens Lyriques pokaże 8 grudnia, jak Narodzenie Pańskie świętowano w barokowej Francji. 9 grudnia formacja Le Banquet Céleste i kontratenor Daniel Guillon wystąpią w Bachowskim repertuarze kantatowym. 10 grudnia usłyszymy prowadzony przez Björna Schmelzera kameralny chór Graindelavoix, śpiewający – jak zawsze, z nadzwyczaj oryginalnym rysem własnego odczytania – bożonarodzeniowe utwory polifoniczne pochodzące ze średniowiecznego Kodeksu Cypryjskiego. Kolejny dzień festiwalu poświęcony będzie barokowym arcydziełom instrumentalnym: w kompozycjach Bibera, Telemanna, Peza, Vivaldiego, Locatellego i Corellego zaprezentuje się Akademie für Alte Musik Berlin. 12 grudnia swą interpretację wyrafinowanych madrygałów Claudia Monteverdiego przedstawią Paul Agnew i Les Arts Florissants. Tegoroczny Actus Humanus zwieńczy koncert prowadzonej przez Riccarda Minasiego orkiestry Il Pomo d’Oro, znanej już festiwalowej publiczności, oraz wybitnego kontratenora Franca Fagiolego w repertuarze arii, które niegdyś napisano dla słynnego kastrata Caffarellego.

Piąta edycja festiwalu to święto muzyki – święto wspaniałych dzieł powstałych w minionych wiekach, święto genialnych współczesnych interpretatorów oraz święto Państwa – odbiorców festiwalu. Jestem przekonany, że nawiązująca do okresu Bożego Narodzenia piękna muzyka stanie się dla Państwa źródłem wspaniałych przeżyć nie tylko estetycznych, ale i duchowych.

Zapraszam do Gdańska – świętujcie Państwo z nami.

Prezydent Miasta Gdańska

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]