Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Szanowni Państwo, z przyjemnością zapraszam Państwa na piątą edycję Festiwalu Actus Humanus. Edycję szczególną, jubileuszową, którą chcemy radośnie świętować.
Okładka dodatku: Actus Humanus Fot. Kamila Zarembska
C

Cieszy fakt, że po czterech sezonach marka Actus Humanus stała się ceniona, a Gdańsk wymieniany jest jednym tchem wśród najważniejszych europejskich ośrodków festiwalowych i darzony estymą zarówno przez krytyków, jak i amatorów muzyki dawnych wieków.W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, swoje odczytania wielkich dzieł przywiozą artyści będący autorytetami w dziedzinie wykonawstwa historycznego. Sławny skrzypek Giuliano Carmignola oraz Ottavio Dantone z orkiestrą Accademia Bizantina otworzą festiwal 7 grudnia koncertem wirtuozerskich utworów Johanna Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że perfekcja artystów połączona z żywiołowością interpretacji wywoła entuzjastyczne reakcje.

Zgodnie z festiwalową ideą prezentowania dzieł muzycznych korespondujących z Bożym Narodzeniem Christophe Rousset – wyjątkowy znawca muzyki francuskiej – wraz ze swym zespołem Les Talens Lyriques pokaże 8 grudnia, jak Narodzenie Pańskie świętowano w barokowej Francji. 9 grudnia formacja Le Banquet Céleste i kontratenor Daniel Guillon wystąpią w Bachowskim repertuarze kantatowym. 10 grudnia usłyszymy prowadzony przez Björna Schmelzera kameralny chór Graindelavoix, śpiewający – jak zawsze, z nadzwyczaj oryginalnym rysem własnego odczytania – bożonarodzeniowe utwory polifoniczne pochodzące ze średniowiecznego Kodeksu Cypryjskiego. Kolejny dzień festiwalu poświęcony będzie barokowym arcydziełom instrumentalnym: w kompozycjach Bibera, Telemanna, Peza, Vivaldiego, Locatellego i Corellego zaprezentuje się Akademie für Alte Musik Berlin. 12 grudnia swą interpretację wyrafinowanych madrygałów Claudia Monteverdiego przedstawią Paul Agnew i Les Arts Florissants. Tegoroczny Actus Humanus zwieńczy koncert prowadzonej przez Riccarda Minasiego orkiestry Il Pomo d’Oro, znanej już festiwalowej publiczności, oraz wybitnego kontratenora Franca Fagiolego w repertuarze arii, które niegdyś napisano dla słynnego kastrata Caffarellego.

Piąta edycja festiwalu to święto muzyki – święto wspaniałych dzieł powstałych w minionych wiekach, święto genialnych współczesnych interpretatorów oraz święto Państwa – odbiorców festiwalu. Jestem przekonany, że nawiązująca do okresu Bożego Narodzenia piękna muzyka stanie się dla Państwa źródłem wspaniałych przeżyć nie tylko estetycznych, ale i duchowych.

Zapraszam do Gdańska – świętujcie Państwo z nami.

Prezydent Miasta Gdańska

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]