Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szanowni Państwo,

Szanowni Państwo,

30.11.2014
Czyta się kilka minut
Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska: Festiwal Actus Humanus po raz czwarty wypełni Gdańsk muzyką dawną. Muzyką na najwyższym poziomie estetycznym i wykonawczym, interpretowaną przez najwybitniejszych artystów przywracających współczesności dzieła doby baroku, renesansu, wieków średnich.
Fot. MATERIAŁY PRASOWE
H

Hołdujący dawnym praktykom mistrzowie interpretacji odwiedzą nasze miasto, przywożąc programy nawiązujące do nadchodzących świąt. Ich śpiew i gra zabrzmią podczas siedmiu koncertów w pięknych wnętrzach: kościoła św. Jakuba, oryginalnego Centrum św. Jana oraz chluby Gdańska – Dworu Artusa.
8 grudnia festiwal zainauguruje zespół L’Arpeggiata prowadzony przez charyzmatyczną Christinę Pluhar. Występy tego ansamblu, któremu towarzyszyć będą soliści – subtelna sopranistka Nuria Rial i czarujący alcista Vincenzo Capezzuto, z muzyką dawnych wieków przedstawianą w nowym, zaskakującym świetle, zawsze porywają publiczność. Artyści zaprezentują program „Teatro d’Amore”, złożony z wczesnobarokowych kompozycji Claudia Monteverdiego.
Dzień później – długo oczekiwany, wyrafinowany zespół Le Poème Harmonique, kierowany przez Vincenta Dumestre’a, który wystąpi z projektem „Nochebuena!”, czyli bożonarodzeniowymi utworami z Półwyspu Iberyjskiego. 10 i 12 grudnia formacje Vox Luminis pod wodzą Lionela Meuniera oraz słynny The Hilliard Ensemble przybliżą repertuar barokowy oraz średniowieczny i renesansowy w programach zatytułowanych odpowiednio „Puer natus in Bethleem” oraz „O Emmanuel”. Szalone i wirtuozerskie włoskie folie wykonają Sonatori de la Gioiosa Marca, zaś z kompozycjami Bacha wystąpi Rinaldo Alessandrini. Czwartą edycję festiwalu Actus Humanus zwieńczy koncert żywiołowego zespołu Il Pomo d’Oro, prowadzonego przez Riccarda Minasiego, któremu towarzyszyć będzie sławny kontratenor Max Emanuel Cencic.
Z nieskrywaną dumą zapraszam w grudniu do Gdańska, który jest ważnym ośrodkiem kultury i centrum muzyki dawnej dostrzeganym w całym muzycznym świecie. Konfucjusz mawiał, że dobre państwo poznać można po wspaniałej muzyce w nim słyszanej. Podczas festiwalu Actus Humanus Miasto Heweliusza zdaje się być rajem. I takiej rajskiej radości oraz satysfakcji Państwu życzę.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]